KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

"Takımda güven eksikliği görülüyor"

26 Temmuz 2014 | 14:51

69 yorum

17039 okunma

Teknik Direktörümüz Şenol Güneş Özlüce Tesislerimizde düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

GEREĞİNİ YAPACAKLARDIR

Tiflis'te maç sonrası yaşananlara değinerek sözlerine başlayan Güneş, "Tiflis'te size yapılanları kınıyorum. Maçtan önce ve maçtan sonra UEFA liginde olmaması gereken olayları gördük. Hepinize geçmiş olsun. Bunun gereğini de zaten UEFA'nın yapacağını düşünüyorum" diye konuştu.

POZİYONLARI GOLE ÇEVİREMEDİK

Avrupa Ligi'nden elenmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten tecrübeli teknik adam, "Üzüntüde kalacaksak çözüme kavuşamayız. Şu an çözüm üretmek ve ayağa kalkmak için neler yapacağımızı düşünmenin zamanı. Chikhura maçında pozisyon vermeden, pozisyon da bulmamıza rağmen gol atamadık. Kalite ve beceri eksikliğini hem burada hem de oradaki maçta görmüş olduk. Tur atlayabileceğimiz bir müsabakaydı. Geriye üzüntü kaldı. Üzülecek bir zaman da ayırmak doğru değil. Önümüzde daha da önemli maçlar olacaktır. 1 yıl emek verilerek yakalanan bir sonucu kolay bir şekilde kaybettik. Gruplara kalacağımızı düşünürken ilk turdan elendik. Önümüzdeki dönemde yeniden bu yarışa gireceğiz. Avrupa için gayret edeceğiz. Evet Avrupa'yı son anda yakaladık, evet beklenmedik bir anda oldu ama her şeye rağmen turu geçmeliydik" şeklinde konuştu.

GÜVEN SIKINTISI VAR

"Kızmak ve üzülmek yerine neler yapabileceğimizi konuşmak daha doğru olacaktır" diyen Teknik Direktörümüz Şenol Güneş, "Bugünü tartışarak yarını planlamak durumundayız. Daha çok birbirimizi sevmemiz, güven duymamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Bu takımın ve camianın güven sıkıntısı olduğunu net olarak ortaya koyabiliriz. Sağlıklı bir zemin sağlanamıyor. Beklentiler büyük ama samimiyeti henüz kuramadık. Tartışmayı, eleştirmesi engellemek anlamında söylemiyorum. Bir maç kaybettiğimizde önce birbirimizi kaybetmeyelim. İki şeyi karıştırmayalım. Bu maç bittiğinde hep beraber sevinecektik. Kazanabilirdik. Bu maçı kazansak her şey mükemmel demek de doğru değil. Bugün de hep beraber üzüldük. Her şey bitmiyor. Yine eksiklerimizi konuşacağız" ifadelerini kullandı.

KESİNLİKLE İNANIYORUM BU TAKIM DAHA İYİ OLACAK

Teknik Direktörümüz Şenol Güneş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oyuncu beceresi, davranış becerisini yükselterek daha iyi takım olabiliriz. İyi sonuçlar istiyorsak bugünden daha iyi hazırlanıp ders çıkarmak zorundayız. Kesinlikle inanıyorum bu takım daha iyi olacak bir takım. Sevgimizi ve çalışmamızı büyütmeliyiz. Bursaspor etrafında birleşirsek bu işi başaracağımızı düşünüyorum. Daha iyi olacağımızı düşünüyorum. Fizik olarak iyiye gidiyoruz. Hücum ediyoruz ama son bulmamız gerekiyor. 40 şut için ne yapmamız gerekiyor? Top kayıplarını nasıl düzelteceğiz? Bu gibi eksikleri çalışmayla gidereceğiz. Şikayetçi olarak değil çalışarak yapacağız. Oyuncu gelebilir, oyuncu gidebilir. Eldeki oyuncuları travma haline dönüştürürsek gelen de aynısı olur. Yaşıyoruz, görüyoruz ve en doğrusunu ortaya çıkarmaya çalışacağız. Kamp yeri bakıyoruz. Hazırlık maçı yapacağız. İyi takımlarla maç yapıp oyuncuların durumlarını göreceğiz. O maçları da kazanmak isteyeceğiz. Bu takım çok huzurlu ve rahat değildi. Ama bu takım oyuncularının daha iyi oynayacağını düşünüyorum. Hep atarak zenginleşemeyiz. Elimizdeki oyuncuları kendi içinde yarıştırmalıyız."

GÜVEN, MORAL VE İNANÇ SIKINTILARINI AŞMALIYIZ

En iyi çalışmayı yaptıklarını belirten Teknik Direktörümüz Şenol Güneş, "Güven, moral ve inanç sıkıntılarını aşmalıyız. Bunun için de elbirliği içinde olmalıyız. Sizler eleştiri yapacaksınız ama aynı zamanda yol göstereceksiniz. Takımdaki sevgiyi iyi kullanmak durumundayız. Birini tekme tokat dövdükten sonra seni seviyorum denmez. Korku yaratmamak gerekiyor. Ama bu ona taviz vermek demek de değildi. Biz en iyi çalışmayı yapıyoruz. Keyifli çalışsın ve daha iyi oynasın diye" dedi.

AYDIN'IN DİZİNDE PROBLEM VAR

Sakat futbolcularla ilgili bilgi veren Güneş, "Belluschi'nin sakatlığı iyiye gidiyor. Emre ve Onurcan düzeldi. Fernandao'nun durumu da ciddi görünmüyor. Belluschi'nin 1 hafta 10 gün süreye ihtiyacı olabilir. Aydın'ın dizinde problem var. Doktorlar ameliyat olması gerekebileceğini söyledi. Yükleme olunca da ağrısı oluyor. Bu onu soru işareti haline getiriyor. Ameliyat olması daha iyi olur dediler. Menisküsü var. O da ameliyattan kaçıyor. Zaman kaybı oluyor. İleride de bu sıkıntıyla gelebilir. Ayağı kitlendiği zaman yine ameliyat olacaksın. Serdar iyiye gidiyor. Bir güçsüzlük var. İyiye gidiyor. Takımla birlikte antrenmanlara katılıyor. İki, üç hafta kontrollü olacağız. Yeni bir travma yaşamasını istemiyoruz" diye konuştu.

BANA SORARSANIZ EN İYİSİ AZİZ

"Kendi gerçeğimizi bilirsek daha iyi planlama yaparız" diyen Güneş, "Hem oyuncumuzu yarıştıracağız, alabileceğimizi gücümüze göre alırız. Elinizde büyük paralarla aldığınız oyuncuyu şu an oynatamıyorsunuz. Ben Aziz'i hiç tanımıyordum. Taiwo'yu da tanımıyordum. Ama bana sorarsanız en iyi performansı gösteren Aziz derim. Aziz'in kadroya girdiği yerde Taiwo giremiyorsa benim yapmam gereken onu daha çok çalıştırmalıyım. Fernandao bizim için ideal bir hücum oyuncusu. O tip bir oyuncu almak doğru olmaz. Bunun dışında hücuma dönük orta saha oyuncusu bakıyoruz ve düşünüyoruz. Olabilirse olacak. Ya hareketli bir forvet ya da hücuma dönük orta saha oyuncusu. Belki Volkan iyiye gidiyor, üzerine koyacak, Ferhat gayretli üretken değil. İki açığımız da golcü değil" ifadelerini kullandı.

TRANSFER GİZLİ OLUR

Bir gazetecinin, "Holmen ismiyle ilgili gelişme var mı?" sorusuna Güneş, "Transferle ilgili ne açıklama yapılıyor ne yazılıyor bilmiyorum. Bazen yazılıyor bu da kulübün zararına. Alım olarak sıkıntılı olur. Jeff Louis ile ilgili fiyatta sıkıntı çıktı. Buna benzer bir kaç oyuncu daha söylendi. Holmen de buna benzer. Onun bir sıkıntısı var. Uzun zamandır müsabaka oynamadı. İyi oyuncu. Traore de ona benzer bir oyuncu. Bizim golde sıkıntımız var. Birkaç oyuncu var yine bunlar gibi. Ama hangisi olur onu bilmiyorum. Bunu da zaman gösterecek. Yazılan çizilenlere bakılınca bizden önce gidiyor. Daha olabilir derken piyasaya yansıyor. Transfer gizli olur" cevabını verdi.

BAŞARILI OLSA ZATEN KALACAKTI

Colin Kazım ile ilgili soruya Şenol Güneş şu yanıtı verdi:

"Kazım ile ilgili ne yazılıyor bilmiyorum. Kim söyledi, nasıl söyledi bilmiyorum. Kazım ile ilgili benim düşüncem baştan beri aynı. Kazım, Pinto bu takıma ait olmayan oyunculardı. Pinto'nun eski haline bakarsak ben kalsın isterdim. Öyle bakarsanız en iyisi Bangura. Top oynuyor orada. Biz buraya ait olanları kazanırken sıkıntı çekiyoruz. Kazım başarılı olsa zaten kalacaktı. Ekonomik bir külfeti var. Çözümü yeni sorun çıkarmak değil. Kazım ve diğerleri. Hep aynı şeyleri konuşup zaman kaybediyoruz. Elimizdeki oyunculardan bile bazılarını oynayamazsa bırakmayı düşünüyoruz. 15-18 çok iyi oyuncu bize yeter. Biz oyuncuya bakmak için değil oynatmak için burada tutuyoruz. Bu ilkeleri böyle işlemek durumundayız. Kazım gibi bir oyuncu bana lazım, doğru. Sestak gibi oyuncu lazım. Ama bunların üzerinde muhakeme yapmak doğru değil. 15-20 gün izin verilmiş sonra gel bir daha idmana çık. Ben oyuncularla sorunum yok ki. Bunlar doğru değil. Elimizdeki oyuncuları kazanmak istiyoruz. Biz oyuncuları korumak için değil, yararlı hale getirmek için uğraşıyoruz. Bunları gündemde çok tutarak geriye dönük suçlama olur. Kulübe en az zararlı hale getirip çözmek durumundayız. Takımla birlikte çalışan Taiwo ve Frey'i bile oynatamıyoruz. Takımla, seyirciyle, camiayla bütünleşmemiş futbolcularla sıkıntı çekeriz."

OZAN İPEK HAZIR DEĞİL

Ozan İpek ile ilgili yöneltilen soruya Güneş, "Volkan, Aydın, Ferhat ve Ozan. Bunların dördü de golcülük vasfı yok. Ozan fizik olarak gücü var ama tam hazır olduğunu düşünmüyorum. Aydın için de aynı şeyi düşünüyorum. Güçlü olmadığı zaman sakatlanabilecek futbolcular. Ozan şu an hazır değil. Bu maçta son bölümde 11 kişi olsaydık Ozan girebilirdi. 10 kişi kaldık. Ama katkı yapacağını düşünmediğim için almadım. Ferhat alanı daha iyi kullanıyor. Çok koşuyor. Ama Ozan şu an o fizik gücünde değil. Şansı en iyi kullanan Aziz oldu" yanıtını verdi.

SİNAN'IN KARARI BEN ŞAŞIRTTI

Kaleci transferi konusunda ise Teknik Direktörümüz Şenol Güneş şunları söyledi:

"Harun zaten bizim kalecimizdi. Frey çok kariyerli bir kaleci. Ama geçen sene bekleneni veremedi. Bu yıl Harun birinci kaleci. İkinci kaleci yabancı olarak Frey. Frey'in de memur gibi durması kendisine de bize de yakışmayacağını söyledik. O yüzden Türk kaleci istedim. Oynayabilecek kaleci istedik. Sinan Bolat da burayı istedi. Galatasaray'da kaç maç oynayacak onu da bilmiyorum. Bizde biraz daha yarışa ortak olabilirdi. Bir sürü isim vardı. Gelmek isteyenler de vardı. Onların hepsinin performasını Harun'un altında diye düşünüyorum. Sinan transferini olabilecek transfer olarak görüyordum. Ama hayal kırıklığı oldu."

PENALTI ATMAK SORUMLULUK İŞİ

Bir medya mensubunun Chikhura Sachkhere maçında ilk penaltıların neden defansif oyunculara attırıldığının Bursa kamuoyunda çok tartışıldığını hatırlatması üzerine Güneş, "Penaltı istek işidir. Güven işidir. Normalde bizim takımın penaltıcıları Fernandao ve Belluschi. İkisi de sakat oldukları için oynayamadılar. Bunun dışında oyuncularımız ilk penaltıyı atmak istemediler. O anda içinden gelmiyorsa futbolcuyu zorlayamazsın. Hakemin tercihi dolu olan tribünlerin önündeki kaleye attırmasıydı. Şamil ve Civelli antrenmanlarda iyi penaltı attılar. İlk 3 penaltımızı da kötü kullandık. Bir tanesi gol oldu. Futbolcularda güven duygusunun olmadığını düşünüyorum"

KAMP ÇALIŞMALARI

UEFA Avrupa Ligi'nden elenmenin tüm programı ani olarak değiştirdiğini belirten Güneş, " Normal şartlarda UEFA Avrupa Ligi maçlarına göre programımız vardı. Şimdi kamp yapmak durumundayız. Önümüz bayram. Avrupa için vize alımları içinde süre sıkıntısı var. En erken vize 6 Ağustos gibi görülüyor. Hazırlık maçlarının programına göre de bakacağız. 3-4 tane iyi hazırlık maçı oynamak istiyoruz. Hollanda, Almanya, Avusturya olabilir. Maç programı uymazsa burada da olabilir. Şuan için değerlendirme halindeyiz" dedi.

 Bursaspor.org.tr

  • huli34  
  26 Temmuz 2014 | 16:52
  Şenol hoca nin cidden bu KADRO yapisiyla isi zor. Uzuun zamandir dogru duzgun bi futbol oynuyan takima hasret kaldik !
  • eraska  
  26 Temmuz 2014 | 16:37
  liberta muhteşem yazmışsın.. eline sağlık.. altına imzamı atıyorum...
  • ünitimsah1963  
  26 Temmuz 2014 | 16:10
  show,emenike,diego,kuyt,webo merak ediyorum kadıköyde,arenada bu takım şamille,batuhanlamı,ferhatlamı bu saydığım isimlere kafa tutcak ? yine eziyet olcak bize
  • taraftar  
  26 Temmuz 2014 | 15:51
  bu yönetime hiç güvenmiyorum, zaten seçime katılanların hiçbirine güvenim yoktu. bu yönetimin en büyük işi Şenol Hocayı getirmek oldu. takım düzene girerse Şenol hocanın tecrübesi, kişiliği ile olur. yönetim değişti, hoca değişti, eğer yine başarı gelmezse o zaman dünya para verdiğimiz futbolcular!.. lig başlayana kadar epey zaman var, kanat ve orta saha oyuncuları form tutarsa ve takım oyununu oturtabilirsek bu kadro iş yapar. gol yollarında çok etkisiz kalıyoruz, her halükarda ya batalla tipi bir ofansif orta saha ya da gezici bir forvet şart.
  • uludagli_30  
  26 Temmuz 2014 | 15:50
  -6
  Üç büyükler bu sene yine bize çakar gider..
  • Liberta  
  26 Temmuz 2014 | 15:26
  24
  Ozan ipek sakatsa neden 120 dakika boyunca ısındı?
  Aydın alınırken sağlık kontrolünden geçirilmedi mi?
  Bu takım nasıl kendine güvenemiyor? 72 saat otobüsle deplasman yapan taraftarlar kendilerine inanç duygusu getirmesi için yetmiyor mu?
  Pozisyonlar nasıl gole çevrilmiyor? 210 dakika bu adamlarla maç yaptınız ,nasıl oluyor da gol atılamıyor?
  Ferhat adam geçemiyor,pozisyona giremiyor? Neden hala zorlanıyor.
  Şamil'in durumu ortada,bu takıma ait kumaş değil.Neden hala transfer yapılmıyor
  İlla herşeyin farkına varması için bu klübün Avrupadan elenmesi mi lazım.İlla o zamanmı sözleşmeler feshedilcek,transferler yapılacak. Yazıklar olsun,Anderletch'de üzüldük Twente'de yıprandık , Voyvodina'da kahrolduk, bu maçta ise bizi öldürdünüz.
  • Bursalıı  
  26 Temmuz 2014 | 15:16
  Aynen öyle olan şenol hocaya olucak.. hocam su ozan ipek i oynat Allah rızası için volkandan daha iyi sonuc cıkartır.
  • kero  
  26 Temmuz 2014 | 15:13
  29
  Şenol hocaya baya bi üzülüyorum, işi çok zor.
  • Uet95  
  26 Temmuz 2014 | 15:12
  Hocam acilen bu takım düzeltilmezse gereken transferler yapılmazsa bu sene 10. Bitiririz zaten böyle top oynayacaksanız Avrupa'ya gitmeyelim boşuna olan biz taraftara oluyor kahroluyoruz üzülüyoruz diğer sitelere girip okuduğum yorumlardan sonra kahroluyorum rezil kepaze olduk

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR