Bursa'mızın Fethinin 686. yılı

06 Nisan 2012 | 10:49

5 yorum

4876 okunma

6 Nisan 1326 tarihinde Türkler'in eline geçen şehrimizin bugün, 686. fetih yıl dönümü, kutlu olsun.

Osman Bey 1308 yılında Bursa, Kestel, Kite Ürünlü, Atranos/Orhaneli tekfurlarının birleşmiş ordularını Dimboz/Erdoğan köyü yakınlarında perişan edince, Bursa önlerine gelmişti. Bu tarihten sonra Bursa’yı kuşatarak gözlemek amacıyla biri Kükürtlü Hamamı karşısında, Ak Timur komutasında, diğeri eski Mollaarap Okulu yerinde, Balaban Bey komutasında iki kule yaptırmıştı. Bursa’nın arkasını güvenlik altına almak için 1325 yılında Orhaneli Kalesi fethedilince tekfur çaresiz kaldı. 6 Nisan 1326 tarihinde Bursa’yı Orhan Bey’e teslim etti. Böylece Bursa, bir bakıma kılıçla değil, “vire” olarak anılan biçimde teslim yoluyla Türkler`in eline geçmiştir.

O dönemlerde top ve tüfek olmadığından, kale ve hisarları düşürmek için kullanılan en önemli taktik, kaleleri kuleler vasıtasıyla gözetim altında tutarak giriş ve çıkışları engellemekti. Böylece kale halkını aç bırakarak, suyunu keserek kan dökmeden kentler ele geçiriliyordu. Bursa’nın ele geçirilmesinde de “vire” denilen bu metot uygulanmış, aç ve susuz kalan halk, Tekfur’a karşı ayaklanmış ve şehir kan dökülmeden Osmanlılar`a teslim edilmişti.

Bursa’yı kadın kılığına girmiş savaşçılar mı aldı?

Kahramanlıklara aşina ve onların hikâyelerini dinlemekten mutluluk duyan halk, Bursa’nın `vire` ile teslim alındığını içine sindirememiş olacak ki, fetihle ilgili birçok söylence ortaya çıkmıştır. Chalcondyles ve onu izleyen Hristiyan tarihçilerin çoğu Bursa’yı Osman Gazi’nin aldığını ve orada gömüldüğünü yazarlar. Bursa’nın alınışı ile ilgili ilginç de bir hikâye anlatılır: Bursa kuşatması sırasında bir hile yapılır. Bu hileye göre Sultanın öldüğü ve gömülmesi için Manastır isteğinin söylenerek, Sultanın Manastır`a gömülmesi için izin verilir. Buna göre cenazeyi 40 kişi taşıyacaktı. Tuzağa düşen keşişler, silah dolusu bir tabutun kaleye girmesine izin verir. Osman da kılık değiştirip bu kırk kişinin arasında kaleye girer. Bunlar hemen kapıları açıp kaleyi ele geçirecek kadar askerin içeriye girmesini sağlar. ”Bir başka söylenceye göre ise, Bursa tekfuru, korkudan cenazeyi getirecek olan kırk kişinin mutlak silahsız ve kadın olmalarını şart koşmuş. Kaleyi de işte bu kadın kılığındaki Türk savaşçılarının açıp fethettiği veya fethi kolaylaştırdığı rivayet edilir.


 

  • Müslümantürk
  08 Nisan 2012 | 19:38
  Alem memleket görsün . .
  ceddimizin ruhu şad olsun
  • Ak Parti
  07 Nisan 2012 | 22:44
  Osmanlinin baskenti
  • Can
  06 Nisan 2012 | 18:11
  Eşsiz kent. Ben türk diyen her insan için dünya var oldukça daimi başkent olarak kalacak
  • Maksem
  06 Nisan 2012 | 15:27
  Güzel Bursamın fethi kutlu olsun . Bu şehirin kıymetini bilmek lazım . Sevmek lazım dünyanın en güzel şehrini
  • Vedat Akcakoca
  06 Nisan 2012 | 13:39
  Orhun oglu orhuna derki beni gümüslükümbete göm. Ogul orhun vasieti iki günh icinde yerine getirir. Allah ikisininde mekanlarini cennet eylesin.