İşte Süper Final'in detayları

26 Mart 2012 | 12:12

3 yorum

4986 okunma

Türkiye Futbol Federasyonu, daha önce play-off ismini taşıyan ve Spor Toto Süper Lig şampiyonu ile Avrupa kupalarına katılacak takımları belirleyecek karşılaşmaların ismini ''Süper Final'' olarak değiştirdi.

Spor Toto Süper Final'de çift devreli lig usulüne göre oynanacak karşılaşmalara, ligde ilk 4 sırayı alacak takımlar, puanlarının yarısıyla başlayacak. Bu puanların buçuklu olması halinde, buçuk, tam sayıya yükseltilecek. Ancak, Süper Final sonunda aynı puana 2 ya da 3 takım olması halinde, buçuk puanı tamamlanmış takım, sıralamada altta kalacak.

Spor Toto Süper Lig'de, oynanan karşılaşmalarda atılan goller ve averajlar Süper Final'e yansımayacak.Süper Final sonunda iki takımın aynı puanda olması halinde, öncelikle Süper Final'e başlarken buçukla tamamlanmış takımlar geride kalacak.

İki takımın da bu açıdan durumu aynı ise takımların kendi aralarındaki Lig Grubu ve Süper Final'de oynadıkları 4 maçtaki puan üstünlüğüne bakılacak. Bunda da eşitlik olması halinde, kendi aralarında oynadıkları maçlardaki gol averajına bakılacak. Bunların da aynı olması halinde, 34 haftalık lig grubunda puan sıralamasında üstte olan takım, üst sırada yer alacak. Süper Final'i 3 veya 4 takım aynı puanda bitirirse, aynı şartlar bu kez 3 veya 4 takım için aranacak.

Avrupa'ya gidecek takımlar

Süper Final'i ilk sırada tamamlayan takım Spor Toto Süper Lig şampiyonu olarak UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt olarak katılacak.

Bu grubu 2. sırada tamamlayan takım ise, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için ön eleme maçı oynayacak.

Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu olan takım UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek, Süper Final'i 3. sırada tamamlayan takım ise, UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 2. takım olacak.

Süper Final'i 4. olarak tamamlayacak takım ile 5.-8.'lik grubunu 1. sırada tamamlayacak takım arasında, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 3. ekibi belirlemek için maç oynanacak.


 

  • Ölümüne Bursaspor
  28 Mart 2012 | 01:10
  Allahım bizim 4-8 arasında birinci eziktaşın 1-4 arasında sonuncu olmasını nasip eyle eyle ki avrupa için maç yapalım tarafsız sahada seyircili
  • Ersan
  26 Mart 2012 | 23:48
  Bulmaca gibi ne cacik bir sistem
  • Ajk
  26 Mart 2012 | 22:04
  İşimiz cok zor o yüzden Türkiye kupası bizim icin cok önemli mutlaka kupayı almalıyız hem bu sezonu kupayla kapatmıs oluruz hemde uefaya direkt katılırız ! ! !