Bursaspor 'vakıf'a kavuştu!

26 Mart 2012 | 09:35

2 yorum

5130 okunma

Eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetler tek çatı altında toplanacak. Başkan İbrahim Yazıcı'nın en büyük hayali gerçeğe dönüştü. Bursaspor Vakfı'nın ilk icraatı Çekirge Havuzlupark Tesisleri'nin işletim hakkını almak oldu. Sırada Bursaspor Koleji var.

Bursaspor camiasının uzun süredir hayalini kurduğu “Bursaspor Vakfı”nın kuruluş işlemleri sonunda tamamlandı. Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, Bursaspor Kulübü Derneği ve yönetici Öztürk Yazıcı tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü hakkında açılan “Vakıf” davası Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde sonuçlandı. Mahkeme, vekil eden davacıların yanı sıra resmi senette kurucu olarak yer alan gerçek 16 kişi ile birlikte 18 kurucunun bir araya gelerek ’Bursaspor Vakfı’ adı altında bir vakıf kurulmasına karar verdi.
 
200 bin lira sermayeli
 
Mahkeme, Bursaspor Vakıf’ının gelen amacının Bursa’da spor eğitimi dünyasına destek vermek, kısa orta ve uzun alana yönelik yararlı ve kalıcı çalışmalar icra etmek olduğu, özellikle Bursaspor Kulübü’nün Süper Lig şampiyonluğunu perçinlemek, ileri ki zamanlara daha emin ve güvenle bakmak adına Bursa’yı ve Bursaspor’u sevenleri bir araya getirecek girişimleri, Bursalılar’ın gururunu yükseltecek yararlı girişimlerde bulunmak amacıyla 200 bin lira sermayeli vakıf bütçesiyle davacılar tarafından vakıf kurmak istemlerini değerlendirdi.

Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın kabulüne, Bursa 16. Noterliği’nin 05.10.2011 tarih, 45470 yevmiye numaralı vakıf senedi ile düzenlenen 200 bin lira başlangıç sermayeli Bursaspor Vakfı’nın kuruluşuna izin verilmesine ve vakfın tesciline karar verdi. Böylece Başkan İbrahim Yazıcı’nın en büyük hayali de gerçekleşmiş oldu. Bursaspor Vakfı’nın ilk icraatı ise Başkan Recep Altepe’nin de büyük gayretleri sonucunda daha önce Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği Çekirge Havuzlupark Tesisleri’nin işletme hakkını almak oldu.
 
Eğitim üssü kurulacak
 
Yeşil beyazlı yöneticiler, “Öncelikli hedefimiz eğitim dünyasına girmek. Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta örnekleri olduğu gibi Bursaspor Koleji’ni bir an önce hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yıllardır hep bu konuşulurdu ama hayata geçirilmedi. Şimdi artık hayal değil gerçek olacak. Eğitim tesislerini kuracağımız yerler konusunda da çalışma yaptık. Belirlediğimiz arsalar var. Ayrıca, mali konularda vakıfların bir takım vergi avantajları bulunuyor. İnsanlar, mal varlıklarını bağışlayabilecek” diye konuştular.
 
Kolejli Timsahlar yetişecek

Bursaspor markasını daha da büyütecek olan Bursaspor Vakfı’nın kurulması yeşil beyazlı camiada sevinçle karşılandı. Taraftarlar, çocukların küçük yaştan itibaren Bursaspor sevgisi ile büyümesine olanak sağlayacak Bursaspor Vakfı’nın desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Önümüzdeki günlerde Bursaspor Koleji kurulması konusunda somut adımlar atılacak.

Olay Gazetesi


 

  • Ilktimsah
  27 Mart 2012 | 02:25
  Yazık oldu havuzluparka
  • Burgaz
  26 Mart 2012 | 17:55
  Bu haber çok güzel umarım doğrudur
  bizim için müthiş olur