KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Yönetimden passolig kararı!

23 Mart 2016 | 09:46

21 yorum

17210 okunma

Bursaspor yönetimi, Passolig'le ilgili aldığı kararı Türkiye Futbol Federasyonu'na resmi olarak iletti.

Anayasa Mahkemesi'nin 2015 yılında aldığı kararı gerekçe gösterip, kendi mazeretlerini de sıralayarak TFF'ye gönderen yeşil beyazlılar, 2016-17 sezonundan itibaren "Bursaspor Taraftar Kart" sistemini uygulamayı planlıyor.

Konu; Passolig ve bağlı olduğu banka... TFF'ye giden belgede, neler olup, bittiğini, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı, Bursaspor'un gerekçelerini zaten okuyacaksınız... Yeşil beyazlı kulüp, 2016-17 sezonundan itibaren Passolig uygulamasının içinde olmak istemediğini, kendi sistemini kurarak yoluna devam edeceğini Türkiye Futbol Federasyonu'na resmi olarak iletti.
Bursaspor'un bu hamlesini, "Nabız yokluyor" veya "Rest çekti" şeklinde yorumlayabilirsiniz... Bence asıl amaç, elektronik bilet sistemiyle ilgili önümüzdeki sezon yaşanabilecek kaostan önce tedbir alıyor, sorguluyor... Bakalım, nasıl bir model ortaya çıkacak...
Belgeyi çok dikkatli bir şekilde okuyun diye aynen yayınlıyorum... Bu yazıda passoligle birlikte bağlı olduğu Aktifbank'a göndermeler, kulüpleri resmen bağımlı hale getirdiğine dair vurgular da var.
Örnek olsun diye de dün aldığım bir bilgiyi sizlerle paylaşayım...
İddia şu; Bursaspor Passolig kartı alabilmek için taraftarlar 20 lira ödüyor... Bu rakamın, 5 lirası direk kulübe kalıyor. Geriye kalan 15 liranın, yüzde 53'ü bankaya, yüzde 47'si ise TFF aracılığıyla yine kulüplere aktarılıyor...
Şimdi dikkat;
Bursaspor ile Aktifbank arasında 15 Temmuz 2015 tarihinde yeni bir anlaşma yapıldığı ve bu anlaşma çerçevesinde, kulübün hesabına direk geçmesi gereken o 5 liranın, bankaya aktarıldığı iddiaları var...
Yasal bir çerçeveye muhakkak oturtulmuştur. Belki yeni bir kredi içindir ama o 5 liraya kadar düşüldüyse, gerçekten yazık...
Yorumu siz yapın artık...

İŞTE TFF'YE GİDEN BELGE

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANLIĞI'NA

Anayasa Mahkemesinin 12.11.2015 tarih ve 2014/196E.-2015/103K. sayılı kararı ile;
6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 5. maddesinin (11) numaralı fıkrasının elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasında federasyonlara yetki verilmesi ile federasyonlara verilen bazı yetkilerin devrine ilişkin düzenlemeler içeren (c) bendinin birinci cümlesinin ve (a) bendinin ikinci cümlesi yönünden aynı fıkranın (c) bendinin üçüncü cümlesinin iptaline karar vermiş ve bu karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anayasa mahkemesinin bu kararı ile;
Elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasında federasyonun münhasır yetkisi kaldırılmıştır. Federasyonun bu fıkra kapsamında belirtilen yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devretme yetkisi de aynı karar ile kaldırılmıştır.Anayasa Mahkemesinin bu kararı ile birlikte,futbol kulüplerin Passolig sistemi içerisinde hareket ederek kombine ve bilet satma zorunluluğu ortadan kalkmıştır.
Yönetim kurulumuzun göreve geldiği 19.01.2016 tarihinden bu yana, mevcut sistemin Bursaspor Kulübüne fayda-zarar durumu inceleme altına alınmıştır.Bu incelemeler neticesinde;

-Passolig uygulamaya konulur iken amacının toplumsal cezalandırma yerine bireysel cezalandırma yoluna başvurulacağı ve bu şekilde saha kapatma ve tribün cezalarının ortadan kaldırılacağı,taraftarların sevdikleri ile birlikte güven içinde stadyumlara gidebilmelerini ve istedikleri karşılaşmayı her türlü olumsuzluktan uzak,huzur içinde izlemelerini sağlamak şeklinde kamuoyuna açıklanmış iken bu amaçtan çok uzaklaşılmış ve sistem işlevsiz kalmıştır.Bunun en açık örneğini kulübümüz 06.02.2016 tarihinde kendi sahamızda oynadığımız Medipol Başakşehir maçı sonrasında haksız yere verilen 1 maç seyircisiz oynama cezası ile yaşamıştır.Bu maçta ,sahaya yabancı madde atan fail tespit edilmiş ve savcılık tarafından hakkında da soruşturma başlatılmış olmasına rağmen, Kulübümüz haksız yere Fenerbahçespor Kulübü maçını seyircisiz oynamış ve büyük maddi kayba uğramıştır.

-Aktifbank tarafından ,Passolig sistemi ve passolig kartı gerek taraftarlara ve gerek ise kulüplere yüksek rakamlarla kredi pazarlama aracı haline getirilmiştir.Banka kulüplere ilave kredi kullandırır iken,Bankanın iştirakleri ile kulüpleri,kulüplerin aleyhine ağır yükümlülükler içeren ilave sözleşmeler imzalamaya zorlamış ve bankacılık kurallarına aykırı bir kısım işlemler ile kendi lehine haksız menfaatler sağlamıştır.Sağlamaya halen de devam etmektedir.

-Bursaspor Kulübü sportif faaliyetini görsel olarak sergilemiş olduğu stadyumundan,oynamış olduğu maçlar ile ilgili olarak 2014-2015 sezonunun tamamında ve 2015-2016 sezonunun 25. haftasına kadar toplam 11.386.213TL seyirci hasılatı elde etmiştir.Bu hasılatı elde eder iken maçlarını oynamak için,güvenlik,enerji,bakım onaraım v.s. gibi kalemlere ise 4.395.199TL harcama yapmıştır.İki sezonun toplamında seyirci hasılatı olarak kulübün net kazancı toplam 6.991.014 TL'dir. Passolig Uygulaması ile Bursasporun üzerinden Aktifbank'ın elde ettiği kazanç ise 2.561.319 TL'dir.Bu gelir dağılımın adil olmadığı ise açıkça ortadadır.Buna rağmen Passolig tarafından federasyonunuza değişik zamanlarda başvurular yapılarak kendi gelirleri ile ilgili iyileştirme yapılması talep edilmektedir.Kulüpler kredi ilişkisine dayalı olarak baskı altına alınarak Passolig kartlarından, şirketin kulüplere ödediği katkı paylarından feragat etmeye dahi zorlanmaktadır.Bunun en somut örneğini yaşayan kulüplerden bir tanesi de Bursaspor Kulübüdür.

-Firma ,Fenerbahçespor Kulübü hariç hiç bir kulüp ile kulüplerin kendi taraftar bilgisini paylaşmamaktadır.Kulüplerin gelir getirici ürünlerinin reklam ve pazarlaması açısından çok önemli olan bu bilgiler sırf tekel gücü oluşturabilmek için kulüplerin bizzat kendilerinden dahi saklanmaktadır.

Yönetim Kurulumuz 15.03.2016 tarihli toplantısında konuyu değerlendirmiş,mevcut sistemin kulüplerin yararından çok bu sistemi tek başına elinde bulunduran firmanın yararına işlediği kanaatine varmıştır.Anılan neden ile Bursaspor Kulübü olarak 2016-2017 sezonunda Passolig sistemi içerisinde yer almama kararı almış bulunmaktayız. 2016-2017 sezonunda e-bilet uygulamasına kendi kuracağımız Bursaspor Taraftar Kart sistemi ile devam edeceğiz.

Kuracağımız sistemin, misafir takım taraftarlarının Bursaspor Stadına girebilmesi veya Bursaspor taraftarlarının deplasmanlarda stada girebilmeleri için federasyonunuz sistemine entegre hale getirilmesi gerekmektedir.Bu neden ile konu ile ilgili olarak gerekli entegrasyonun sağlanması için kulübümüze teknik destek amacı ile yardımcı olmak için görevlendireceğiniz kişi veya kurumların isimlerinin tarafımıza bildirilmesini rica ederiz.

 Olay Gazetesi - Orhan Güney

  • Adf  
  23 Mart 2016 | 19:20
  Bursasporun kurusunun arkasında kosuyor helal olsun
  • bursabursa  
  23 Mart 2016 | 15:32
  büyüksün başkan.seni bize Allah gönderdi
  • greenarmybursa  
  23 Mart 2016 | 14:42
  Bana rahmetli Yazıcıoğlunu hatırlattı.Uygulaması zor,uygularsak efsane olur,biz de şampiyon oluruz.
  • Antİst  
  23 Mart 2016 | 13:55
  Elinize yüreğinize sağlık.. Bize böyle adamlar lazım harbiden helal olsun.. Dik duruş görsün millet.
  • uçbeyi  
  23 Mart 2016 | 12:58
  13
  Pasolig çökmeye mahkum. Tutarlılığı yok.

  Madem ki, bireysel suçlardan kulüp cezalar alıyor . O zaman kulübün stada girenleri kontrol altına almak için Bursaspor Taraftar Kartı sistemini uygulaması en doğal hakkı ve vazgeçilmezi. Pasolig ile tff bireysel suçluları ayıramıyorsa bunu Bursaspor yapabilmeli .

  Birde şu maçlar provakasyona çok açık. Diyelim ki Bursaspor'a zarar vermek isteyen başka bir takımın taraftarı şu şartlarda sahamızı dahi kapattırabilir . İşte Bursaspor taraftar kartı ile bu önlenecek . Truva yapmak isteyenler Bursaspor taraftar kartı almaya mecbur olacak .

  Kesinlikle bu sistem Çiftestandart tff' ye kabul ettirilmeli .
  • helal olsun  
  23 Mart 2016 | 12:55
  Buyuk kulup olma yolunda ilerliyoruz... bizim 1 liramiz bile o yiyicilere neden gitsin.? Baskan aynen devam. Birde Teksasin sesine kulak ver basgan....
  • greeeen  
  23 Mart 2016 | 12:54
  10
  Yüzde bi milyon arkandayiz bunun için çok direndik ama Bursaspor aşkına dayanamayıp aldık pasoyu bunu yapicam de yap yönetim sabhlara kadar sokaklarda protesto yaparız.tum sehir arkandayiz kurtar bizi paso serefsizinde Bursaspor kart olsun kart bedeli 50 olsun ama tamamı kulübe gitsin 5 kişilik aileme anında sk cam,hadi korkma tüm şehir arkandayiz.
  • mususi  
  23 Mart 2016 | 12:41
  12
  ucunun hukumete gidecegini bile bile bu kadar cesurca bir karar alan yonetim kurulunu tebrik etmek lazim.

  Bankanin kimim bankasi oldugu belli, siyasi uzantilari da belli. Kulup bu girisimden daha cok baski altina girecek malesef, hem federasyon hem Altepe tarafindan.

  Ama egriye egri demek lazim.

  Bravo baskan.
  • dayko  
  23 Mart 2016 | 12:18
  orası çok güzel de deplasmanlarda nasıl yapıcaz :)
  • greenpearl  
  23 Mart 2016 | 12:15
  başkan hızla fenomen olma yolunda ilerliyor. itaat et ya da yok ol şeklindeki sistemde kanını emdirmemek için sesini çıkarabilen insan çok cesur insan demektir tebrik ederim.
  • 1nail6  
  23 Mart 2016 | 11:46
  21
  Aktif bank hakkında biraz araştırma yapın bakalım ucu nereye varıyo
  • merTSC  
  23 Mart 2016 | 11:20
  34
  Başkan bu sistemi seneye devreye soksun ölünce tüm organlarımı klübe bağışlarım.
  • Alekey  
  23 Mart 2016 | 11:20
  35
  Vayy Maşallah.

  Bu sistemle birlikte artık Pasoligi protesto edenler de tribünlerdeki yerlerini alırlar sanırım.

  Diriliş Başlasın...
  • Remzi  
  23 Mart 2016 | 10:47
  43
  Abi bu Başkan çok iyi nazar değmesin ya :)
  • fthaslan  
  23 Mart 2016 | 10:38
  28
  Helal olsun baskan galiba adam gibi biri geldi sonunda basa paralari harvurup harman savurmayan kuruşun bile pesinde kosan taraftarlarida unutmayan yedirmeden sevindiren bi adamsin helal olsun
  • Fth txs rize  
  23 Mart 2016 | 10:30
  24
  On numara başkan arkandayiz her zaman
  • BURSALI KILIÇ  
  23 Mart 2016 | 10:28
  31
  İşte bizans a böyle posta konur helal olsun büyük başkan yürü be...
  • mundar  
  23 Mart 2016 | 10:27
  -12
  Bide rakip taraftar icinde mecburi olsun abi taraftar kart, kulubumuz kazanir onlardada olsun Bursaspor taraftar kart, en azindan o gunluk mac gununde serefli yasarlar , kart olmayani sokma iceri
  • cbg  
  23 Mart 2016 | 10:14
  21
  Ulan serefsiz bankalara bak sen hele. oturdugu yerden nasil somuruyorlar. boyle sistem olmaz olsun. Helal olsun baskan, adamsin.
  • MeskenliCankopat  
  23 Mart 2016 | 10:00
  22
  E- BİLET e hayır.... kardeşim kullanmayın hiç bişey gerekirse bundan sonraki maçlarımızı seyircisiz oynayalım... ama o uygulama kalksın , onların sistemine ayak uydurdukça ezilen biz oluruz... Play off oynatmışlardı şike yi unutturmak için ne oldu sonra geri adım attılar, bunda da istemediğimiz için bi duruş sergilersek eminim diğer klüplerden de destek gelecektir.

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR