KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Karabük maçının yansımaları

16 Eylül 2012 | 05:20

1 yorum

4896 okunma

K.Karabükspor maçı sonras basında yazılan köşe yazılarını sizlerle için derledik.

Mutluluğun 'Pablo'su

Belediye, Twente ve Galatasaray hüsranlarının ardından Bursaspor'un böyle bir galibiyete ihtiyacı vardı.
4 gollü flaş galibiyet Timsah'a resmen ilaç gibi geldi.
Nasıl gelmesin ki, aksi bir sonuçta moraller bozulacak ve işler karışacaktı!
Ama yeşil-beyazlı takımın canlanması için mutlaka bir gol yemesi mi gerekiyor acaba?
Şaka bir yana bu sezon Timsah, maç içindeki müthiş geriye dönüşleriyle nam salacak gibi görünüyor.
Twente önünde 1-0 geriden gelip skoru 3-1'e getiren Timsah, Karabük önünde de 4-1'lik sonuçla muhteşem bir geri dönüşe imza attı.
Öyle ya; kalesinde golü gördükten sonra oyun disiplininden kopmadan, hırsla ve inatla saldırıp farka gitmek her baba yiğidin harcı değildir!
Görünen o ki; Bursaspor, Batalla ve Pinto'nun iyi oynadığı maçlarda bol gollü zaferlere adını yazdıracak.
Yeşil-beyazlılar, ilk 45 dakikada 9 net pozisyona girdi ve üretken futbolunu skora da yansıttı.
Kaleciye pastan gelen Pinto ve İbrahim Öztürk'ün ortaklaşa attığı çift vuruş golünün ardından devrenin son saniyelerinde Sestak'ın akıl dolu arkaya aşırttığı top sonrası Pinto'nun sıfırdan yaptığı asisti, Batalla, sinsice ön direğe sızıp sihirli bir dokunuşla ağlara gönderdi.
İkinci yarıda Skibbe'nin Shelton ve Anıl hamlelerine rağmen, oyunun hakimiyeti ve hücum aksiyonları yine Bursaspor'un lehine gelişti.
Zaten hücumdaki pozisyon zenginliği skora da yansıdı!

BELLUSCHİ'NİN KUMAŞI BELLİ
Serdar Aziz'den sonra N'Diaye'nin de sakatlanmasıyla, Ertuğrul Sağlam, hiç tereddüt etmeden Belluschi'ye formayı verdi.
Arjantinli de, İvan Ergic'ten bu yana mumla aranan ofansif katkı yapan ön libero tarifine cuk diye oturacağının sinyallerini verdi.
Gerçi ilk dakikalarda biraz bocaladı, ama 2. maçında ilk defa 11'de oynamasına rağmen, hem kestiği toplar, hem de derinlemesine paslarıyla oyunun iki yönünü oynayabildiğini gözler önüne serdi. Yanındaki Musa Çağıran ile defansın önündeki çift çapa olarak uyumlu bir ikili görüntüsü verdi.
Kumaşı zaten iyi olan Tangocu, zamanla daha da iyi takıma oturacaktır.
"N'Diaye dönünce ne olacak?" dediğinizi duyar gibiyim.
Haklısınız; o zaman Sağlam'ın tercihi gündeme gelecek.
Fransız ile Arjantinli birlikte oynarsa, yabancı kontenjanı nedeniyle Sestak kulübeye çekilecek gibi görünüyor. Veya bazı maçlarda Basser dinlendirilip Hakan Aslantaş devreye sokulabilir.

1939 GÜNLÜK HASRET DİNDİ
Merakla beklenen yeni transfer Tuncay Şanlı, 62. dakikada tam 1939 gün (5 yıl) sonra Türkiye Ligi'nde forma giyerken, tribünlerden büyük alkış aldı. Tuncay da tam form tutunca, Sağlam'ın eli daha da güçlenecek.
Tabii, Ozan'ın yerine 62. dakikadan itibaren sol kanatta görev alan Tuncay da ilk sınavındaki çalışkanlığıyla birkaç haftaya kadar formayı kapacağını müjdeledi!
Hep söylüyorum;
'Kulüben kadar konuş' sözü Bursaspor için henüz 4. haftada değer kazanmaya başladı.
Serdar ve N'Diaye'nin de dönmesiyle, bırakın 11'e girmeyi, 18'e girmek bile artık çok önemli...
Yani, forma aslanın ağzında değil, resmen midesinde artık...
Şilili forvet Pinto, milli maç yorgunluğuna rağmen, ilk goldeki şutu, Batalla'ya asisti ve attığı penaltı golüyle, Tangocu ile birlikte gecenin en parlayan iki yıldızından biriydi.

SÜPERSİN BÜCÜR
Süper Bücür Pablo Batalla için ne desek boş! Atıyor, attırıyor, takımı bir maestro gibi yönetiyor ve Bursaspor tarihine bir Musisi gibi damga vurmaya devam ediyor.
Pablo, Özge'nin şampiyonluk sezonunda yaptığı süper benzetmede olduğu gibi futbol paletinden sahaya attığı müthiş fırça darbeleriyle "Mutluluğun Pablo'sunu çizmeye" devam ediyor.
LATİN RESİTALİ
Ön libero Murat Yıldırım da son 20 dakikada Sestak'ın yerine sağ kanattaki hücuma katkısıyla da, 'formayı istiyorum' mesajını verdi.
Batalla&Pinto A.Ş esprisi bu maçta yine gerçeğe dönüştü.
Latin rüzgarı, resmen resitale dönüştü.
Bursaspor, bu pazar Ankara'da Elazığ ve evindeki Gaziantep maçlarını kazanıp, seriyi yakalarsa, inanıyorum ki zirvenin gediklisi olur!

Serkan Yetişmişoğlu / Bursadabugun

**************************

Stratejik hata yapılmazsa…

Tribün protestosu eşliğinde maça başlayan Bursaspor kalesinde golü erken gördü.
Ama buna Yeşil Beyazlılar Karabük defansının hediyesiyle gelen piyango golle hemen cevap verdi. Pinto’nun ilk yarıdaki direğin tozunu alan iki şutu ağlarla buluşsa maç erken kopacaktı. Neyse ki Batalla soyunma odasına giderken çerçeveyi tutturdu da hem kulübe hem tribündekiler rahat nefes aldı.
Kadro kalitesine baktığında Bursaspor birkaç barem üstünde yer aldığı rakibi önünde oyunun tamamına yakın bölümünü kontrol altında tuttu. Sadece takımın değil, Bursa’nın kalesi de emanet edilen Carson, biri iki şut dışında en rahat maçlarından birini çıkardı. Pinto ve Batalla arasındaki pas trafiği göz kamaştırdı. Bunlara zaman zaman Sestak ve Basser de eklendi. Bursaspor’un ofanstaki muhteşem ikilisi her geçen maçta demlerini daha iyi alıyor. Milliyetleri farklı olmasa insan Pinto ve Batalla’yı ayrı yumurta ikizi zannedecek.
Gözler tabii ki yeni transferlerin üzerindeydi. Tuncay’a oranla Bursaspor’daki kıdemi bir elin parkları kadar fazla olan Belluschi 90 dakika boyunca sergilediği mücadeleyle futbolu ‘aklıyla’ oynadığını gösterdi. Tuncay yıllar sonra döndüğü Süper Lig’de eski günlerini aratmayacağı izlenimini verdi. Murat Yıldırım ise ‘Ben bu takımda oynarım’ dedi. Bu takviyelerle Bursaspor’da kadro derinliği sağlanmış durumda. Oyuna giren her futbolcu skora katkı sağlayabilecek düzeyde. Geç oldu, güç oldu ama sonunda kadro tutturuldu. Değerlendirmem skora göre değil. Bu haliyle Bursaspor eğer sezon içinde ‘stratejik hata’ yapılmazsa zirveye oynar.
‘Stratejik hata’dan kastettiğim yönetim ve taraftar arasında yaşanan gerginlik. Tarafların mutlak suretle birbirini iyi anlaması gerekiyor. Bildiriler, bunu dikkate almamalar, protestolar birbirini izlerse geçmişte gördüğümüz kötü senaryolu film tekrar vizyona girer. Tribünlerdeki boşluğun anlamı şu: Yönetim kurulunun bilet fiyatlarını revize etmesi gerek. Fiyatlar bazı kesimlerce makul görülebilir ama bir de halkın alım gücü dikkate alınmalı. Eğer bu sağlanırsa yönetim hem taraftarla barışı sağlar hem de sürümden kazanır.
Son bir not… Adem Koçak’ın gidiş şekli çok tartışıldı. Kendisi Sivas’ın yolunu tuttu ancak tribünde pankartı yadigar kaldı. ‘Yan Top Yasak’…

Süha Gürsoy / Hakimiyet

**************************

Keyfimiz yerine geldi


Milli maçlar nedeniyle lige ara verilmiş, futbola özlem var, yeni transferler yapılmış, yeni beklentiler var, Bursa’da tribünler alışık olmadığımız şekilde boş, belli ki Bursa’da sıkıntılar var!

Bursa seyircisi bu maçta tribünleri doldurmamış ama tribünde olanlar icraatlarıyla gönülleri doldurdu. Tebrikler Bursa seyircisine. Çok anlamlı işlere imza atıyorlar. Bilinçli seyirci işte böyle olur.

Düşük tempo ile başlayan maçta özellikle ilkyarıda her temasa faul çalan bir de hakem yönetimi eklenince tam keyfimiz kaçıyor diye düşünmeye başlamıştık ki, Belluschi ile Batalla’nın güzel oyunları ve goller keyfimizi yerine getirdi. Gelecek haftalarda Tuncay Şanlı’nın Bursaspor’a katkısı büyük olacak. Belluschi oynadığı futbol ile Batalla’yı rahatlatıyor. Pinto, Batalla, Belluschi iyi bir üçlü olmuş. Bu üçlü önümüzdeki dönem çok iş yapar çok takımın canını yakar. Pinto’nun ilkyarıda kaçırdığı iki pozisyon var ki, adama saç-baş yolduracak cinsten. Bursaspor’un yan toplarda defansta adam paylaşma sıkıntısı devam ediyor. Bursasporlu altı oyuncunun arasından İlhan Parlak antrenmanda bile bulamayacağı rahatlıkta yükseliyor ve kafa ile golünü atıyor. Bu gol Bursaspor’u kendine getirdi. Bu golden sonra oyuna hakim oldu daha aktif, üretken, pozitif bir futbol oynamaya başladı ve güzel dört gol ile de oyununu süsledi. Maça keyif geldi.

Karabükspor’un bu futbol ile işi çok zor. Sahada takım görüntüsünden çok uzaktılar. Kaçan pozisyonlar, yapılan hatalar sonrası Skibbe’nin teknik alandaki davranışları bize Yılmaz Vural hocayı hatırlattı. Skibbe’de artık bizden biri olmuş.

Hakem Abdullah Yılmaz, tuhaf bir hakemlik karakterine sahip! Yardımcıya itirazından dolayı Vederson’a sarı kart gösteriyor, ilerleyen dakikalarda Karabüksporlu Birol’a da haklı bir sarı kart gösteriyor, bu karttan sonra Birol hakeme burnunun dibinde itiraz ediyor, demediğini bırakmıyor, ama hakem duymamazlıktan geliyor. Bizim duyduklarımız direk kırmızı kartı gerektiren sözler ama Abdullah Yılmaz ne hikmetse  duyamıyor(!)

Müsabakanın 27. dakikasında Yiğit İncedemir’in pasını kaleci Tomiç eline alıyor. Pozisyon net bir “kaleciye pas’’ olduğu için Karabükspor aleyhine endirek vuruş verilmesi gerekiyor. Pozisyon yine hakemin burnunun dibinde, bu seviye bir hakemin böyle pozisyonları kendisi değerlendirmesi gerekirken yardımcısı Mehmet Kısal’dan yardım alarak ancak karar verebiliyor(!) Az kalsın pozisyona devam diyecekti!

Yine 69. dakikada Bursaspor lehine verdiği çok doğru penaltı ve sarı kart kararında, önce oyunu oynattı devam diye düşündü sonra birden sanki dışarıdan bir ikaz gelmiş gibi bir anda döndü penaltıyı verdi ve sarı kartını gösterdi. Pozisyon yine burnunun dibinde görüyorsun kararını oluşturmuşsun neyi bekliyorsun? Tuhaf bir hakemlik anlayışı(!)

Mehmet Yıldız’ın topsuz alanda yaptığı hareketi iyi yakaladı ve doğru bir uygulamayla sarı gösterdi. Mabialla 50. dakikadaki pozisyonda topu elle oynamadı pozisyon penaltı değildi hakemin devam kararı doğruydu. Kıdemsiz yardımcı hakem Mehmet Kısal çok güzel pozisyonlar oynatarak oyuna pozitif katkı sağladı ve maçın hakemine yardımda çok iyiydi.

Mustafa Çulcu / Olay

**************************

Ders başı


Yarın başlayacak olan öğretim yılında beden eğitimi derslerinde öğrencilere verilecek en güzel hediye bence Pinto’yla başlayan Batalla ile biten 90 dakikanın analiz kitapçığı olması lazım.

Zekanın, çevikliğin ve ahlakın bu kadar güzel görüntülerle seyredenlere iade edilmesinin bir kültür meselesi olduğunu düşünüyorum.

Gol attığında şımarmayan, arkadaşlarıyla paylaşımı sağlayan, takım içinde her türlü gayreti son nefesine kadar veren bu oyunculara iyi niyetli diğer takım arkadaşları da eklenince Bursaspor takımının farklı galip gelmesi zaten kaçınılmazdı.

Maçı değerlendirmeye kalkarsak, daha önceki maçlara oranla tribünlerde hiç alışmadığımız şekilde az sayıda seyirci olmasına rağmen, bu istekli topluluk az sayısına rağmen yine de takımlarını 90 dakika boyunca destekledi.
Lige sağlam adımlarla devam etmenin en önemli maçlarından birisi olan Karabük mücadelesinin Bursaspor takımının geleceği açısından bir teminat olduğunu düşünüyorum.

Sezon başı gel-gitlerle uğraşmaktan, mutsuz bir tablo çizmekten herkesin artık vazgeçmesi lazım. Tenkitin yerini Bursasporlululuk sorumluluğu alması lazım.
Çünkü, takım olarak hazır, beyin olarak rahat, şehir olarak destek verilen bir ortamda 2 yıl önceki şampiyonluğun gelmemesi için hiçbir neden yok. Beni Karabük takımının zayıf tarafları ve kötü görüntü vermesi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü uzun maratonda kimin ne yapıp yapamayacağı herkes tarafından biliniyor. Bursaspor, başarılılar listesinde yerini aldığına göre artık hedefin önce şampiyonluk sonra da Bursa şehrini tatmin edecek kimliğe kavuşması ilgilendiriyor.
Yedekleriyle beraber Bursaspor takımının ve teknik kadronun bu işi becerebileceğine inancım tamdır.
Önümüzdeki haftalar, Bursaspor için daha başarılı olacaktır.Bravo çocuklar.

Ayhan Barisici / Olay

**************************

Bu fırtına dinmez!

 Hollanda’daki Twente faciasının ve hayallerini kurduğumuz UEFA Avrupa Ligi’ne kalamamanın yarattığı travmayı bu şehrin atlatması öyle kolay olmayacak.

Dün akşam tribünleri gördük...

Bilet fiyatlarına tepki de var elbette ama tribünlerin terk edilmesinde asıl neden takıma olan geçici küskünlükten başka bir şey değil.

Bir türlü zamanında yapmasını beceremediğimiz transferlerin takıma neler verebileceğini dün akşam gördük.

Fernando Belluschi’nin katkısı yadsınamaz. Arjantin ve İtalyan pasaportu taşıyan Belluschi ile birlikte orta saha daha bir dinamizm kazandı. Tüm tribünler gibi bizlerde “Belluschi keşke daha önce alınsaydı da Twente maçını tribünden seyretmeyip sahada formasını terletseydi Avrupa’dan böyle pisi pisine elenmezdik” diye içimizden geçirdik.

Murat Yıldırım’ın kalitesi de ortada. Tuncay Şanlı da maç eksikliğini giderdikçe Bursaspor’un gücüne güç katacaktır.

Pablo Martin Batalla ve Sebastian Pinto’yu anlatmaya gerek var mı?

Latin rüzgarı tüm hızıyla esiyor...

Dün akşam bu ikili ikişer gol attı ama Batalla 3, Pinto 2, Belluschi’de bir gollük fırsatı harcamasa varın skorun ne olacağını siz hesaplayın.

Bursaspor Serdar ve N’Diaye’nin de takıma girmesiyle taş gibi bir takım olacak. Ama Sağlam’ı da kontenjan nedeniyle sıkıntılı basacak. Latin rüzgarı fırtınaya dönmek üzere. Art arda gelecek galibiyetler ve şampiyonluk yarışına girilmesiyle tribünlerde des geriye dönüş yaşanacaktır.

İşte o zaman Bursaspor camiası yeniden şampiyonluk şarkıları söylemeye başlayacak.

Erdal Akçay / Olay

 Teksas.org

    • isim soyisim  
    17 Eylül 2012 | 00:59
    Gerekli protestomuzu da yaptık sadece bilet fiyatlarının pahalı olduğunu bahane ederek maça gelmediğimizi iddaa etmek cok sacma ve inandırıcı degil tabi ki haklı bir protestoydu fakat 10 tl nin 15 tl olması 20tl nin 25 tl olması 5 tl gercek taraftar ne yapar eder bulur gerekli dersi yönetimin alması nı bekliyoruz bilet fiyatı, transferin zamanında yapılmaması, avrupadan elenilmesi taraftarın sesine kulak verilmemesi gibi nedenlerle maça gelmeyen taraftarımıza artık yeter diyorum vakit geldi takım oturdu futbolcular bu işi sahiplendi sıra bize geldi 2. şampiyonluk istiyosak : ŞİMDİ DESTEK ZAMANI HERKES TRİBÜNE...

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR