KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

"İstifa etmeyi düşündüm"

24 Şubat 2014 | 23:13

50 yorum

18696 okunma

Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum tepkilerle ilgili, "İstifa etmeyi düşündüm. Ama çok çabuk düşündüm ki bu kimin yararına olacak?" dedi.

Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum yerel bir televizyon kanalında yayınlanan spor programında önemli açıklamalarda bulundu. "İlk saatten itibaren zor durumda gelmiştik" diyerek sözlerine başlayan Daum, "Belirli bir hayal kırıklığı vardı. Bu hayal kırıklığı sezona bakıldığında devam etti. İkinci transfer periyodunda bunu düzeltmeye çalıştık. İkinci transfer periyodu kolay bir dönem değil. Zor bir süreçti. O yüzden tam istediğimiz transferleri yapamadık. Buraya geldiğimde bana, 'Taiwo'yu, Civelli'yi oynatamazsınız dediler. 'Bursaspor'a ait futbolcular değil' dediler. Harun'un Frey'den daha iyi kaleci olduğunu söylediler. Bu futbolcularla çalışmak durumundaydık. Onlara verdiğimiz güveni de iyi çalışarak geri verdiler. Bu takımı gerçekten belirli bir düzeye getirme çabamız vardı. Takımı belirli bir seviyeye getirme adına bu süreç devam ediyor" diye konuştu.

"ÖRNEK OLMAM GEREKİYOR"

Saha kenarında soğukkanlı olması gerektiğini söyleyen Daum, "Ben futbol hocasıyım. Şovmen değilim. Bu konuda bir sürü teknik direktör var. Benim işim gerçekten orada soğukkanlı kalıpmüdahale etme anlarında onları görebilme. Kendi işime odaklandığım için bunları yapıyorum. Zaman zaman atmosfer gergin olabiliyor. Orada soğukkanlı olmalısınız. Oyuna daha hakim olma açısından benim onlara karşı daha soğukkanlı olmalıyım. Ben de bazı konularda futbolcuların üzerine gidersem konsantrasyonlarını kaybedebilirler. Teknik adam olarak kesinlikle örnek olmam gerekiyor. Futbolcularıma da sordum. Bu şekilde olmasını daha olumlu buldular" dedi.

"BİZİ ZOR DURUMDA BIRAKTI"

Batalla konusunda sorulan soruyu yanıtlayan Daum, "Batalla olayını kimse anlamadı. Ben anlamadım, taraftar anlamadı. Bizim başkanımız da anlatmaya çalıştı. Tekrarlayayım. Batalla'nın bu kararını kimse anlamış değil. Kimse bu olayı neden yaptığını da anlamıyor. Başkanım ve ben kendilerine sordum. Nedenini sordum. Hiçbir sebep söylemediler. Saygısızlık diye bir şey yok. Sivas'ta iyi oynamadık, o maç iyi gitmedi. Çocuğunuz iyi bir notla eve gelmedi ve ben çocuğuma daha iyi yapabilirsin diyorum. Eğer bu saygısızlık demekse bu benim saygısızlığım. Tüm köprüleri kurduk, tüm kapıları açtık. Kapıları kapattı. En kötüsü takım kaptanı olarak bizi zor durumda bıraktı. Dünyanın en iyi futbolcusunu bana getirin, ben onlarla çalışmak isterim ve mutlu olurum. İyi bir futbolcumu kaybettiğim zaman her zaman üzülürüm" diye konuştu.

"ÇABUK TOP KAYBEDİYORUZ"

"Defansif futbol oynatmayı seviyor musunuz?" sorusuna Daum, "Futbolda en önemlisi denge. Bizim en büyük istediğimiz olay topu muhafaza etmek. Benim felsefem bu. Topsuz da, toplu da atak oynamak istiyorum. Top rakipteyken savunmayı ona göre yapmak, bende top olduğunda da aynı şekilde oynamak istiyorum. Önce ben oynayacağım, sonra rakip. Oyuna daha fazla hakim olduğunuzda benim felsefemle örtüşür. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri çok çabuk topu kaybediyoruz. Pas yüzdemizi yükseltmemiz gerekiyor. Ama en büyük nedenlerden birisi de topsuz koşulardır. Biz takımımızı çok farklı hazırlıyoruz" dedi.

"ONLARI SORMAM GEREKİYOR"

Alt yapı ile ilgili düşüncelerini açıklayan tecrübeli teknik adam, "Kesinlikle bir hocanın görevidir bu. Genç yetenekleri ortaya çıkarıp, onları belirli bir seviyeye getirmek. Kendi kulübümde mevcut olan futbolculara bakmak zorundayım. Zaman zaman alt yapıdaki yetenekli futbolcularımızı idmanlara çağırıyoruz veya Vakıfköy Tesisleri'ne gidiyorum. Onları sormak durumundayım. Genç futbolcularda istikrarı yakalayamıyorlar. Bu çok normal. Onları da çalıştırmak zorundayız. Alt yapı hocalarımızla da yakın temas halinde çalışıyoruz. Enes'e baktığınız zaman gol atmış inanılmazyetenek. Batuhan oynadı, Ozan Tufan oynadı. Zaman zaman bu futbolcuları entegre adına adımlarımız oldu" dedi.

"FARKLI FAKTÖRLER DE VAR"

Kadro dışı kalan Colin Kazım ile ilgili açıklamada bulunan Daum, "Eğer almak istediğimiz futbolcu gelip de burada hizmet edemediyse burada kendimde hata buluyorum. Bugün hata olduğunu söylüyorum. Ama o zamanki durumda farklı düşünmek zorundaydım. Kazım için, Bursaspor için, taraftarımız için farklı düşünmüştüm. Katkı sağlayacağını düşünüyordum. Devam etmemizin hiçbir anlamı kalmadı. Taraftar baskısı mı? Hayır, farklı faktörler de var. Bu kararı sadece taraftardan dolayı değil, bizim de karar vermemiz gerekiyordu. Disiplinsizlik olayı yok. Beni aslında en çok üzen, Batalla olayında oldu. Bizi bırakması disiplinsizliktir. Kazım kendisi de internet sayfasından farklı formayla fotoğrafı çıktı. Galatasaray formalı fotoğrafın orada olması yanlış. Bu bir örnek. Çok detaylı da konuşmak istemiyorum. Kendisine teşekkür ediyoruz. Burada bitirmek zorundaydık" diye konuştu.

"İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNDÜM"

"Hata yaptık, sorumlusu biziz" dediğiniz bir şey oldu mu?" şeklindeki soruya Daum, "Şirketin başında olan birisi, bazı kararlar vermek zorunda. Verdiğim tüm kararlarda da doğruyum diyemem. Ben de insanım, ben de hata yapabilirim. Bu hataları yaptığınız zaman sonra daha iyi olarak ortaya çıkıyorsunuz. Genel olarak kariyerime baktığımız zaman doğru şeyler hatalardan daha fazladır. Ama kariyerim boyunca da hata yapmışımdır. Ne olursa olsun başarıyı planlamak istediğinizde farklı unsunlar da olabiliyor" yanıtını verdi. Daum tepkilerle ilgili ise şöyle konuştu:

"Evet istifa etmeyi düşündüm. Ama çok çabuk düşündüm ki bu kimin yararına olacak. Kritize eden insanlar için olabilir ama beni destekleyen ve seven insanlar için değil tabii ki. Kendi egomu tatmin edebilirdim. İnatçı biri değilim. Kendimi kritize edebilen bir insanım. Ben parasal olarak Bursa'yı seçmedim. Benim buradan ayrılmamın ardından durumun daha iyi olacağını bilsem hemen ayrılırım. Tazminatla benim işim olmaz. Benim Türkiye'de tazminatla ilgili sorunum yok. Benim için kulüp önemlidir."

"KİŞİSEL HEDEFİM ŞAMPİYONLUK İÇİN 50 YIL BEKLEMEMEK"

Uzun vadeli hedeflerinden bahseden Daum, "Uzun vadeli kesinlikle Türkiye'de Bursaspor'un adını ilk sıralara yazdırma, Avrupa Kupaları'nda da istikrarlı olma. Çalışmalarımızı büyüteceğiz. Daha profesyonelleşmeliyiz. Sportif başarı çok önemli. Benim kişisel hedefim şampiyon olmak için 50 yıl beklememek" dedi.

 

  • okanbursa  
  28 Şubat 2014 | 20:16
  daum giderse bu kadro kume dusmeye oynar.herkes akıllı olsun.yönetım gıderse gıtsın Bursaya hıç bır sey verdıklerı yok.kardesım hıkmet karaman olsa kume dusmuştuk neyın derdındesınız.kupada yarı fınal oynnuyoruz.
  • okanbursa  
  28 Şubat 2014 | 19:08
  daum ıyı hoca tek suçlu yönetım.hıkmet karamanlı duruma mı dusmek ıstıyorsunuz.daum gelmeden önce bu sene duserız demıyormuyduk.adam dısıplınlı adam.ıyı kadro verılırse yenı stada gecersek daum bızı şampiyon yapacak kalitede.
  • bursa  
  27 Şubat 2014 | 00:05
  senetle konbine alınırmı 1 senetler ödenirmi 2 ödenmes.3 yönetim desdeklenir calışmadan para nasıl anılır
  • serkan.bursa  
  26 Şubat 2014 | 22:46
  istifa etmeyi mi düşünmüş pehhhh.2010 yılını iyi hatırlıyom elinden şampiyonluğu aldığımızda aziz kovmak için neler yaptı.neden istifa etmedi ??? sen garanti parana bakarsın keşşş
  • Kapalı  
  26 Şubat 2014 | 14:55
  Hala batalla hakkında yaptığı açıklama tatmin edici değil. durup dururken taraftarın gözbebeği, takımın beyni bir adam niye gitsin. top kontrolü demişsin. bi oynanan maçlara bak hiç bir maçta topla oynama yüzdemiz karşı takımı geçmemiş. kazım düne kadar evladındı. bir anda ne oldu da kadro dışı kaldı. enes ve ozan mükemmel futbol oynuyorlar.. bunu sende dahil herkes biliyor ee niye oynatmıyorsun.. ve şunu bil ki sen gidersen emin ol daha iyi olacağız !!!
  • pmb  
  26 Şubat 2014 | 12:24
  Yılmaz vuralı istiyorummmmm en azından daum gibi kişiliksiz ve karaktersiz değill
  • keskin16  
  26 Şubat 2014 | 10:43
  -1
  nabıcanız morinhoda gelse nolcak biraz mantıklı sabırlı olalım
  • turan  
  26 Şubat 2014 | 09:44
  Daumun teknik direktörlük hayatı en azından Türkiye'de,2010 yılında 2-3 yendiğimiz maçta Semih-Guiza değişikliğinde bitmişti...!
  • Bucalı  
  26 Şubat 2014 | 08:17
  -1
  katılıyorum bu arkadaşın yorumuna
  "ben dauma her zamn güveniyorum..adama düzgün futbolcu almazsan,eldeki malzemeyle bunlar oluyo işte..daum gitse mourinho gelse ne farkedecek?bizim futbolcularımız kalitesiz..kaliteli futbolcu da alamıyoruz,paramız yok...o zamn ergenler gibi o gitsin bu gitsin diye yorum yapmanın bi anlamı yok,yönetim istifa diyene bişey demem ama,futbolcu gitsin,daum gitsin vs..bunlar tam ergen işi.. "
  • teksas  
  25 Şubat 2014 | 22:34
  tamam adam o kadar kötü hoca değil belki Batalla da ardır pir problem zaten batalla konusu sezon sonu başlanmıidı ne zaman ruslar bastı parayı batallanın ayarı kaçtı ...ama arakdas bjk on kişi sen defans yapıyorsun ne lahana tursusu bu???byle mı hocalık olur!!
  • green1616  
  25 Şubat 2014 | 21:48
  defolup gideydin yaa yemedimi gitmek hemen istifa et hiç durma bizim için biraz daha rahat nefes almamıza neden olur sonra sıra yönetime gelicek....
  • Vedat Akcakoca  
  25 Şubat 2014 | 20:30
  Neden yapmadin? ( Warum hast Du nicht getan? )
  • cem  
  25 Şubat 2014 | 19:18
  Arkadaşlar hepimiz daum ilk geldiği zaman iyi hoca aldık demedikmi adamın başarıları belli kulüpte para yok tamam bazı kızgınlıklarımız var gençleri oynatıp böyle top oynasaysık azımızı acmazdık en azından genclere sans veriyor derdik daumun bu yönetimle çalışmasının şuçu ne daummu seçti köristanı oda aha iyi bir başkanla çalışmak ister elbet ertugrul hocayada salladık hıkmet karamana da şimdide daumu istemiyoruz bu kadroyla bu parasal sıkıntılarla şampiyon olunmaz kim gelirse gelsin bu kadroyla galatasaraya besıktasa fenere kafa tutamazsın bu bir gerçek bırakın adam işini yapsın
  • soyut  
  25 Şubat 2014 | 17:33
  korkak hoca ve korkak taraftar istemiyoruz. ya daha kötüsü olursa diye millete ölümü gösterip sıtmaya razı edecek hoca ve taraftar istemiyoruz. Bursaspor taraftarı şampiyon olmuş bir takımın orta sıralarda gezmesini başarı sayamaz. istanbul takımları karşısında madara olmasını, kendi sahasındaki her maçta rakip karşısında ortasahayı geçememesini kabullenemez. güvenç kurtar taktiğini de daum taktiğini de, raşit çetiner taktiğini de içine sindiremez zaten sindirseydi bugün hala şampiyonluk görememiş elde kağıt kalem düşme hesapları yapıyor olurduk. bugün birşey yapılmazsa yarın herşeyin daha kötü olacağını görmeyen adam kördür. hocanın ve yönetimin geleceğe dönük bir vizyonunun, beklentisinin, hareket planının olmadığını göremeyen adam kördür. bu yönetim ve hocayla bugün 10. sırada olan bir takımın seneye bundan daha iyi olması için bir sebep bulup ikna edebilecek olan varsa tartışalım ama kuru gürültüden başka birşey ifade etmeyecek şekilde sabırlı olalım destek olalım diyen adam konuşmadan önce bir düşünsün geriye dönük 8 ayı. kadro kötüyse bunu bu yönetim kurdu üstüne üstlük koskoca bir devre arası geçti gitti elde var sıfır. golcü diye getirilip satın alma opsiyonuna 5 milyon euro yazılan adamın hali ortada bunu da daum getirdi. gslisi, bjk lisi klüpte cirit atıyor bunu içine sindirebilen varsa söylenecek söz yok bu arkadaşlara. zaten böyle adamların Bursasporluluktan bahsetmesi bile abes.
  • Huseyin  
  25 Şubat 2014 | 17:33
  tsc kardeş , Şamille Kazım vazgeçilmez diyorsun herhalde hesabınla öylemi?
  • tsc  
  25 Şubat 2014 | 16:44
  herkez atıp tutuyor adamın elindeki kadroya bakın da ondan sonra laf ebeliği yapın burda
  • Gökhan Öz  
  25 Şubat 2014 | 16:24
  İstifa etsin gitsin. Yerine geleceklerle ne olacak oturup bir görelim derim. Daha kötü olupta dibe vurursak ne olacak hiç düşüdünüz mü?
  • mcrsüleyman  
  25 Şubat 2014 | 16:01
  -1
  batallamı geri verin bana
  • bursa  
  25 Şubat 2014 | 15:45
  Resmen soylrdikleri ile yaptiklari catisiyor yalan ustune yalan atiyor Bursaspor bu korkaklarla bir adim oteye gitmez
  • rebeydilli  
  25 Şubat 2014 | 14:25
  -1
  Bu açiklama için Daumu tebrik ediyorum.Süper bir adam.

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR