KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Ertuğrul Sağlam istifasını açıkladı!

VİDEO

28 Ocak 2013 | 13:06

360 yorum

127546 okunma

Özlüce Tesislerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ertuğrul Sağlam,

Türk futbol tarihine geçtiklerini belirterek sözlerine başlayan Sağlam, "Hepinizin bildiği üzere 2 Ocak 2009'da başladığım Bursaspor Teknik Direktörlüğüm görevim süresince başarılara imza attık. Taraftarımız, kent büyüklerimiz, yerel medyamızla birlikte Türk futbol tarihine geçtik. Sadece elde ettiğimiz şampiyonluk değil, daha sonraki süreçte yıllarca unutulmayacak başarılara uzandık. Beni bu başarılar kadar mutlu eden bir önemli konu daha vardı. Bursa şehriyle, Bursaspor camiasıyla kurduğumuz gönül bağı. Birbirimize karşı duyduğumuz saygıyla her geçen gün büyüyen bir bağdan söz ediyorum. Sokakta gezerken, alışveriş yaparken, temas kurduğumuz herkesle samimi bir iletişim kurmayı başardık. Koca bir şehir bize kucak açtı. Burada hep birlikte hiç unutulmayacak güzellikler yaşadık. Şampiyonluk kupası elimizde yükselirken de, şampiyonlar ligi müziğini duyduğumuzda da aynı gururu paylaştık" diye konuştu.

"Güven Sorunu Yaşamak İstemedim"
"Ben maç kaybetmekten daha çok, Bursa'nın ve Bursasporlularla kurduğum bu gönül bağının kaybolmasından korktum" diyen Ertuğrul Sağlam, "Bulunduğumuz ortamda güven sorunu yaşanmasını istemedim. Tabi ki görev süresi boyunca bizlerin de hatası olmuştur. Ama şundan eminim ki kimse Ertuğrul hoca ve ekibi bizi kötü temsil etti dememiştir. Her platformda şehre yakışır duruş sergilemeye çalıştık. Hata yapmadık, yapmayacağız demedik. Bizden iyi kimse bilemez de demedik. Bursaspor ismini sadece ülkemizde değil, uluslararası alanda da büyütmek istedik. İlkelerimizden taviz vermeden, Bursaspor menfaatlerini en önde tutmaya çalışarak mücadele ettik. Bu mücadele sırasında bazen kendimizi tam olarak ifade edemedik" şeklinde konuştu.

"Yaşadıklarımız Güven Kaybına Neden Oldu"
Ertuğrul Sağlam, "Başta Twente olmak üzere, en son İstanbul Büyükşehir Belediyespor mağlubiyetinde de sorumluluğu üzerimize aldık. Hayal kırıklığı yarattığımız taraftarlarımızdan da özür dilemek istiyorum. Şampiyonluk sonrası, eğer şehrimizin ileri gelenleri, şehrimiz bize şampiyonluk süresince destek olan herkes, camiamız bizim yanımızda olursa bu başarıları devam ettirebiliriz dedik. Bu gerçeklerle bu başarıları elde etmiştik. Son 2 sezon bu bütünlüğü sağlayamadık. Camiamızda gözle görülür heyecan eksikliği oluştu. Yaşadıklarımız da güven kaybına neden oldu. Bunlara dur diyemediğimiz bu noktada, şehir ve camiayla kurduğumuz gönül bağının daha fazla yaralanmaması adına bir karar vermek durumundayım" dedi.

"Futbol şansının bizden bu kadar uzak alacağını hiç tahmin edememiştik" diyen Ertuğrul Sağlam sözlerini şöyle sürdürdü: "Şanssızca yediğimiz goller olmasa çok daha farklı yerlerde olabilirdik. Takımın yenilenmesi sırasında yaptığımız tüm hamlelerin Bursaspor menfaatleri doğrultusunda yaptığımızı söylemek istiyorum. Daha iyi olabilir miydi. Olabilirdi ama daha fazlası elimizden gelmedi. Kimseyi suçlamadığımı ifade etmek istiyorum. Bizden sonrası için de çok iyi bir takım bıraktığımızı, son 3 sezondur gelenek haline gelen Avrupa liginin gelenek haline geleceğini söyleyebilirim. Ziraat Türkiye Kupası'nda iddiaı devam eden, lig ikincisiyle arasında sadece 4 puan bir takım bırakıyoruz. Ertuğrul Sağlam ile Bursaspor ilişkisi sıradan bir teknik direktör kulüp ilişkisi değildir. Verdiğim tüm sözleri yerine getiren ben, istifa kararını alırken de Bursaspor menfaatlerini ön planda tuttum. Daha çok Bursasporluyu Bursaspor'un yanında görmek istediğimi belirterek yönetim kuruluna, gecesini gündüzüne katan kulüp personeline, sayın valimiz Şabaettin Harput'a, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Emniyet Müdürümüze, camia ve şehrimizin ileri gelenlerine, kulüp ve bizlerin yanında olan tüm kişi ve kurumlara, yerel medyamızın değerli mensuplarına, büyük Bursaspor taraftarına ve futbolcu kardeşlerimize hepinizin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Üzdüğümüz kim varsa hepsinden de özür diliyorum" dedi.

"Bu Bir Veda Değil"
"Bu bir veda değil. İlerleyen dönemlerde hayatımızın en güzel günlerinin geçtiği bir camiaya yeniden gelebilmek adına bir ara vermektir. İleride yeniden gelebilmek için şimdi gidiyoruz şimdi gidiyoruz. Şimdi hakkınızı helal edin. Bu karar çok kolay alınmış bir karar değil. Bu belli bir süreçte yaşanan sorunların yansımasıdır. Bu kararı hemen almadık. Çok düşündük. Bursaspor'un geleceği açısından bu kararın katkı sağlayacağına inandığımız için karar aldık. Kim mutlu olduğu bir yerden ayrılmak ister?"

Futbolcular ve Personel İzledi
Teknik direktör Ertuğrul Sağlam'ın basın toplantısını futbolcularımız ve Kulüp Personekimiz'de takip etti. Sağlam, toplantı çıkışında taraftarla vedalaştı.

 Bursaspor.org.tr

  • Yıldırımlı  
  03 Şubat 2013 | 21:03
  -1
  Ertuğrul Hoca Samsunda başarısız bir dönem geçirdi; Samsunlu taraftardan gördüğü yoğun tepkiler dolayısıyla istifa etmek zorunda kaldı.

  Kayseride güzel işler yaptı, takımı bir yerlere taşıdı.

  Beşiktaşta kötü bir dönem geçirdi , Ertuğrul Sağlam ''8taş'' kavramının mimarıdır ,yenilgiler sebebi ile taraftarın tepkisini çekti. Beşiktaş yöneti tarafından Kovulmaktan beter edildi (anlaşması devam ederken Beşiktaş yeni hoca aramaya başladı ) beşiktaş yönetimine tepki olarak istifa etti. ''Adam gibi adam Ertuğrul Sağlam'' söylemi Beşiktaş tribününe ait bir söylemdir..
  Kısaca Ertuğrul hoca bize geldiği sene Jose Mourinho değildi; Hocanın Bursasporun Şampiyonluğundaki rolü görmezden gelinemiyeceği gibi, Ertuğrul Sağlamı Ertuğrul SAĞLAM yapan da '' bu takım, bu şehir,bu taraftardır'' bunlar da görmezden GELİNEMEZ..
  Adamlar 5 sene üstü üste şampiyon olsa 3 maç takım kötü oynasa dünyanın heryerinde seyirci ''yönetime, hocaya'' tepki verir.. Ertuğrul hoca ve ekiibi Şampiyon yaptı diye 2 senedir onca olumsuzluğu görmezden gelen taraftar maç sonu küçük bir tepkide veremiyecek ise sözün bittiği yerdeyiz demektir..
  '' Ertuğrul hoca gitti, yandık, bittik..'' yaygarası koparan arkadaşlar Şu aşağılık psikolojisinden biran önce kurtulmanız dileği ile ,..
  • Ersan  
  03 Şubat 2013 | 00:31
  Adama ana avrat sövün otobüsü tekmeleyın sonra hoca sattı asıl siz sattınız takımı maca gelmiyorsun kime yararı var Bursasporu sevmeyenlere yarıyor.Bu iskelet kadro bozulsun cok ararız Ertugrul Hocayı.
  • mehmet  
  31 Ocak 2013 | 00:47
  bu saaten sonra geri gelmeyecegi kesin anca yeni yönetim gelirse gelir
  • atilla ataseven  
  30 Ocak 2013 | 04:10
  hoca gıtmneseydı cin con macı malubıyetı sonrası tepkı ne olurdu hocaya herkez her zamankı gıbı sallıcaktı hocaya artık şu at gozluklerını cıkarında stada gelıp takımı destekleyın fazla sıyırmayın Bursaspor taraftarını herkez tanıyo anında pıs pıs tepkıler derken onlar kendını bılıyor akıllı olun hepınız bu stadtan ayıklıcaz
  • Mesut Genc  
  29 Ocak 2013 | 22:37
  Burda bazilari yari yolda birakiyor demis falan fesman. Sizini gibilerin yüzünden zaten kaybettik böyle ADAM gibi ADAMi. Size tabii tuaf gelir, cünkü kariyeri boyunca cizgisinde cikmayan ADAM, sizini gibi sagi solu oynayanlara tuaf geliyor. Nankörler. Saglam bu takim ile GS'i de yenerde sezon sonunda Sampiyonlugu ta kovalardi...yazik sizini gibi Bursasporlulara...
  • Teteh  
  29 Ocak 2013 | 21:39
  Ertuğrul Sağlam kulübün aynı zamanda başkanıydı..Bu istifa ile birlikte sadece teknik direktörsüz değil,başkansızda kalmış olduk..Taraftar ile Ertuğrul Sağlam'ı olumlu veya olumsuz durumlarda sürekli olarak karşı karşıya getiren sayın İbrahim Yazıcı,işte başbaşa kaldık bakalım şimdi ne yapacaksın? Ama hiç merak etme Bursaspor kulübü yeşil-beyaz aşığı,arma tutkunu taraftarına emanet..Değerlerimiz ve renklerimizle hiçte uyuşmayan bu kaos ortamından en kısa zamanda çıkacağız..Güneş yeniden doğacak,şanlı ve şerefli armamızdaki yıldızlar daha '''göz alıcı''' parlayacak..Çok '''Sağlam''' gelicez..Ertuğrul hoca ile birlikte....Güzel günler yakın!
  • mehmet  
  29 Ocak 2013 | 21:37
  -3
  ertuğrul sağlam takımı bırakıp kaçtı, geçiniz.. adam gibi adam mı? herhangi bir adam lafına aynen katılıyorum.
  • enesi.ş.b.l.r  
  29 Ocak 2013 | 16:28
  -3
  yıldırım lı kardeşim adamın dibisin kardeşim helal olsun ah bunu bi anlatabilsek ahhh ahhh ya bu takımı ilk lere oynatmasa da olur diyen mantıklara ayıp la o zaman hagi yi getirin o da dibe oynuyodu bee ne farkı var o zaman hagi den kardeşim başarı isteniyo isim ne olursa olsun başarıı
  • ali  
  29 Ocak 2013 | 16:28
  -5
  ertugrul madem cok seviyordu takımı yarı yolda bırakıp gitmezdi giden gitmıştir hocanın heyacanı kalmamıstı takıma heyecan verecek ateslıyecek hocalar lazım yılmaz vural hikmet karaman gibi saygılar her seferınde taraftara yuklenen bir teknık dırektor olmaz yok kımse gelmıyo yok sole yok boyle her zaman karsısına aldı taraftarı belediyenın sankı taraftarı var adamlar nasıl top oynuyor sağlama verdıgı katlılar ıcın teşekkurler. bangura forsel hakan tuncay şeneride alıp gitse iyi olcaktı
  • Yıldırımlı  
  29 Ocak 2013 | 14:55
  -9
  kupa ve galatasaray maçı öncesi yenilirsek bu taraftar bizi topa tutar mantığı ile hareket eden, en azından yardımcısı Mutlu nun 2 maç bile takımın başında kalmasını bu camiaya çok görün, takımı yalnız bırakarak kaçan ertuğrul sağlam ve ekibi Sizi Allaha havale ediyorum... size göre adam bana göre herhangi bir adam ertuğrul sağlam yolun açık olsun..
  • Yaşlı Kurt  
  29 Ocak 2013 | 13:25
  -4
  Ertuğrul Sağlam Bursaspor'u sevseydi Mutlu hocanın antrenör kalmasını sağlardı. Takımı yüzüstü bıraktılar. Raşit ayrıldığında yerine yardımcısı Engin hocayı bırakmıştı. Kaçışın kibarcasını yaptı. Bursaspor'u sevdiğini sanmıyorum. O şan şöhret ve parayı seviyor. profesyonelce bakıyor. Veda konuşması timsahın gözyaşları. Aslonan Bursaspor'dur. Şahıslar gelir gider Bursaspor ilelebet yaşar bakidir.
  • Eduardo  
  29 Ocak 2013 | 13:15
  -7
  Şampiyonluktan sonra yapılan bir röportajda Ertuğrul Sağlam'a şampiyonlukta hocanın payı nedir diye sorduklarında %100 demişti, başarıda da başarısızlıkta da pay %100'dür. Fakat şampiyonluktan sonra yaşanan bazı kötü dönemlerde ve başarısız sonuçlarda bırakın %100 başarısızlığı üstlenmeyi; bazen taraftarı, bazen futbolcuları, bazen de kenti suçladı.

  Oysa ki, dünya futbol otoritelerine göre hocanın takımın başarısına katkısı en fazla %15-20. Tabii ki teknik direktör öncelikle bilgili ve becerili olmalı ama tek başına yeterli değil. En az onun önemli olan konu takımı olan uyumu ve futbolcuları sadece taktiksel olarak değil motive ederek de oynatabilmek.

  İşte Mourinho; önce Porto başarısı, ardından başarısız bir Chelsea deneyimi, ardından İnter başarısı, şimdi ise yine başarısız bir Real Madrid deneyimi. Hiç kimse Mourinho'nun taktiksel futbol bilgisini sorgulayamaz, belki de dünyanın en iyisi ama Chelsea ve Real Madrid'te yeterli olmadı. O takımlarda futbolcuları tam olarak motive edemedi ya da takım haline getiremedi.

  Fatih Terim; ilk önce başarılı bir GS deneyimi, ikinci gelişinde başarısızlık ve gönderiliş, bakalım şimdi üçüncüde ne olacak?

  Sürekil Alex Ferguson örneği veriliyor. O bir istisnadır. O Sir Alex Ferguson'dur. Futbolcular bilirler ki, takım gider o gitmez. Uyumsuzluk varsa futbolcuların uyumsuzluğudur, Sir'ün değil. Mesela bir başka uzun süreli örnek 15 yıllık Arsen Wenger'in bile bu sezon başında gitmesi konuşuluyordu. Fatih Terim'in Milan'dan gönderilişi sonrası İnzaghi'nin sözleri hala kulaklarımda." Böyle durumlarda futbolcuları değiştirmek yerine önce Teknik Direktörü değiştirirler" demişti.

  Sonuç olarak herkese hayırlı olsun, kimse vazgeçilmez değil. Sebeplerini bilemeyiz ama özellikle son iki senedir takımla bir türlü frekans tutturamadı. Sağlıksız, çelişkili kararlar verdi Giderken bile bir an önce dönmek için can attığı belli. Demek ki bu camia çok arzulanan ama aynı zamanda zor bir camia. Bursaspor'daki başarısını başka hiç bir kulüpte tekraralayabileceğini sanmıyorum. Başka hiç bir kulüpte kendisine bu kadar değer verileceğini ve teknik direktörlüğün üzerinde bir paye verileceğini de sanmıyorum. Yolu açık olsun ama buradaki ortamını, pozisyonunu başka hiçbir kulüpte bulamayacağını o da biliyor. Şimdi önemli olan Yönetimin yapacağı TD seçimi, umarım en doğru kararı verirler çünkü aksi durum onların da yönetimdeki ömürlerini bitirir.
  • gazneli rüstem  
  29 Ocak 2013 | 13:10
  Sayın Yazıcı, asıl gitmesi gereken siz ekibinizdi. ''' bu kadarıda olmaz''' denilen o kadar çok hata yaptınız ki ancak bir fenerli, bir geseli Bursasporumuza bu kadar zarar verebilirdi. boşalan tribünler tamamen bunlarla alakalı bizim ve hocamızın sinir sistemini allak-bullak ettiniz. lütfen gs maçına başkan sıfatıyla gelip ortamı daha fazla germeyin. bu hem sizin hemde bizim ruh ve beden sağlığımız için çok önemli. lütfen başkanım AYRILIK kararını alın ve derhal uygulayın. yönetim '''AUT ''' Ertuğrul Sağlam '''IN'''
  • ismet  
  29 Ocak 2013 | 11:50
  -10
  hoca takımı satmıştır kimse ona yüklenmedi yönetimeydi sözümüz o yönetimi kurtarmak adına takımdan ayrıldı
  • Lethe  
  29 Ocak 2013 | 11:48
  olmadı be..bu ayrılık hıc yakısmadı..green arkadasımızın soyledıgı gıbı dunya donmeye dewam edıyor herkez ıcın hayırlısı olsun..demek yeterlı degıl maalesef,sehırde heyecan kalmadı dıyoruz arkadas bu adamın elınde sırıngayla heyecan mı pompaladı.geldı sampıyon yaptı,hayallerını degıstırdı ınsanların..maalesef Bursanın ergen taraftarları bunu kaldıramadı beyınlerı almadı.sandılar kı abılerı onlara bayrak emanet ettı sandılar kı 40 senedır bız hep kafaya oynuyorduk sımdı basarısızlıktan bahsedılıyor..arkadas bu duzende maalesef bu kadar oluyor.daha 2 yıl once patlayan sıke olaylarına bır bakmak yeterlı kımler nelerle oynuyor.bu takım bu sehırle sampıyon oldugu ıcın durdurulamadı ama maalesef ınsanlar bunu anlayamadı..sımdı baskanda sıra,o da ıstıfa edecek yerıne aday olacak olan cok ama sımdıden soylemesı celıkler bu takımın basına gecmesse ben de bırsey bılmıyorum..
  • enesi.ş.b.l.r  
  29 Ocak 2013 | 11:43
  uzun lafın kısası hocamızın güzel bir sözü vardı herşeye rağmen hayat devam ediyo diye evet hocam satsanda gitsende başından beri yanlış tarafa oynasanda hayat devam ediyo sevgili hocam yolun açık olsun ama unutmaki taş yerinde ağırdır herşey için sağol
  • green  
  29 Ocak 2013 | 11:06
  Dün Bursasporluyduk ertuğrul sağlam zamanında da Bursasporluyduk yarın da Bursasporlu olacağız. Ertuğrul sağlam istifa etti diye Bursaspor taraftarlığından istifa edecek olan varsa hiç durmasın etsin. bizim için esas olan Bursaspordur. biz sevmedik mi hocayı biz de sevdik. yaşamadığımız duyguları onunla tattık, gururlandık, en tepeye çıktık ama besbelli ki yolunda gitmeyen şeyler var. Takım kim ne derse desin hedefe oynayacak takım değil, eskiden 20 bin kişi stada gelirken bugün kalmış 3-4 bin seyirci. kimse paranoyaklık yapmasın bu kadar çok adamı kimse yönlendiremez stada gelme diye. hocanın dediği gibi heyecan kayboldu ve günden güne kaybolmaya devam ediyordu. ne hocada ne futbolcu da ne şehirde bir heyecan kalmıştı. hoca bunun farkına vardı ve dikkat ederseniz kendisine kesinlikle en ufak kötü söz söylenmemesine rağmen istifa etti bence de doğru yaptı. en başta yanlış ata oynadı hocamız eğer ki yönetim taraftar tercihini taraftarın yönünde sesine kulak vererek kullansaydı şimdi hem takım hem tribün hem de kendi bu durumda olmazdı. bundan sonra tekrar dönerse sevgili ertuğrul sağlam başımızın üstünde yeri var ama dünya dönmeye devam ettiğine göre bu durumdan acil çıkış gerekli arkadaşlar.
  • Veysel  
  29 Ocak 2013 | 10:55
  Hala daha yok takımı sattın yok bıraktın gittin korkaklık yaptın diyenlere takım otobüsünüz tekmekense kufur eşliğinde ibb macinda bir grup kendini bilmez hocaya ana avrat düz gitse sz bu takımın basında kalmaya devam edermediniz ? Ne kadar motivasyonunuz kalır bugun bunu ana yarın gs yenilgisinde hocaya etmediği küfr kalmaz hac o maca o tepkileri duymamak icin istifa etti ne dedi taraftarla ok guzel bağımız vardı en cok korktuğum o bağın kopmasiydi ve koptu durmamın bir anlamı yok dedi halamı anlamamak icinn gayret ediyorsunuz? Halamı bu ön yargı? Ayıptır gercekten yeterin artik
  • enesi.ş.b.l.r  
  29 Ocak 2013 | 10:47
  zaten anlam veremediğim olaylardan biride daha statda hocam istifa diyen hocaya bir söz söyleyen kimse yoktu yönetime protosto vardı zaten biraz daha dursaydı yönetimi düşürecekti taraftar neden alınıyoki hoca başka hesapların peşinde olmasın kendisi her olayda yönetimi destekleyen açıklamaları kendisi yapıyodu zaten başkanlık seçimindede başkan varsa ben varım diyodu ne oldu ki şimdi en kiritik yerde sattı bizi beşiktaş yapmamıştır bbunun yaptığını.dursaydı sezon sonuna kadar sezon sonu benim istediğim futbolcular alınmıyo ben yapamayacam deyip gitseydi bumudur Bursa sevgi hani iyi günde kötü günde ler nerde hep taraftarmı suçlu tuncayın olayında bile taraftara kesti bileti profosyenel olunması gerekiyomu profosyenel olması gereken futbolcudur böyle hata yapılırsa taraftar bunu protosto etmekte sonuna kadar haklıdır.bu hocada başarı varsa onu Bursaya getiren yönetimde hiç başarı yokmu ki
  • enesi.ş.b.l.r  
  29 Ocak 2013 | 10:28
  -1
  beyler neyin tantanasını yapıyorsunuz hocamız iyi güzel hoşdu ama sattı Bursa sporu gitti bizi satana yalvaracak değiliz bizim adam gibi adamımız var bizde çok adam ersel hocamız Bursa çocuğu yakısır bu takıma tek hocamız ersel hoca

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR