KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Çatı montajı martta başlıyor

27 Aralık 2012 | 12:23

33 yorum

19591 okunma

Bursa'nın 2012 yılındaki en önemli projesi olan Timsah Arena Stadyumu'nda sıra çatı inşaatına geldi

 İthal edilen 7 bin 200 ton çelik ile İstanbul'da kaba birleştirmeleri başlanan çatı kafesi, mart ayında stada monte edilecek. Almanya'da hazırlanan yanmaz teflon esaslı Timsah figürlü örtü de Temmuz ayında İsviçre'den getirilecek 150 dağcı ile takılıp inşaat tamamlanacak.

Bursa'nın 2012 yılındaki en önemli projesi olan Timsah Arena Stadyumu'nda kaba inşaat hedeflenen sürede bitti. Çatının yapımı içinde çalışmalar start aldı. Çatının monte edileceği çelik kirişlerin üretimine İstanbul'da devam edilirken, Almanya'da teflon üzerine kaplanacak membramların imalatı da sürüyor. Çatı kafesi parçaları mart ayında Bursa'ya gelecek. Yüzde 80'i yurtdışından ithal edilen 7 bin 200 ton çelik ile inşa edilecek olan stadyum çatısı ve dış cephesi, 65 milyon liraya mal olacak.

DÜNYADA 4 STADYUMDA VAR
Dünyada sadece 4 tane stadyumda kullanılan 'Germe Membran' sistemi yani çelik halatların gerdirilmesi ile stadyumun üzerinin kapatılması Türkiye'de ilk defa Timsah Arena'da uygulanacak. Çatı kafesinin montajının Nisan'da başlayıp Temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor. Çatı yapımında kullanılan çeliklerin yüzde 20'si ise Türkiye'de üretilecek. Yüksek mühendislik becerisi gerektiren çatıya son olarak timsahın kabuğunu simgeleyecek membran kısmı monte edilecek. Montaj özel eğitimli dağcıların ip ile sarkmaları ile yapılacak. Timsahın ağzına cam giydirme yapılacak. Eksi 30 ile artı 85 dereceye kadar dayanıklılığa sahip olacak çatı hakkında bilgi veren Stadyumun Çatı işlerini yürüten Kazova İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mühendis ve Mimar Mustafa Demir, ana gövdesi yapılan çatının çelik konstrüksiyonunun malzemeleri atölyede düzenlenmeye başladığını ifade etti.

ÇATININ MONTAJI MART AYINDA BAŞLIYOR

Timsah Arena Stadyumu'nun Türkiye'ye hakikaten ses getirecek çok önemli yapılardan birisi olacağını belirten Demir, "Bu yapının çelik konstrüksiyonunun üzerine teflon kaplaması yapılacak. Çelik halatla gerdirmelerini, alüminyum giydirme cephesi kısmından kapsayan ikinci ihalesini biz aldık. Çok ciddi bir şekilde inşaat devam ediyor. Şu anda yurt dışında imal ettirdiğimiz çelik ham maddeleri olan yüksek mukavemetli saclar, İstanbul'daki fabrikamızda yapılıyor. Bu fabrikada üretiliyor ve mart ayından itibaren Bursa'ya gelecek ve montajı başlayacak" dedi.

TEFLON KAPLAMA TÜRKİYE'DE YOK
Timsah Arena'nın karakterine uygun bir kaplama yapılacağını söyleyen Demir, şöyle devam etti:

"Önemli yapının çelik kısmını biz 3 bölüme ayırdık. Birinci bölümde montajlar yapılacak. Bu da mart ayında başlayacak. Nisan ayında bitecek. Bütün çelik karkasın yerine konulması, haziran ayında tamamlanmış olacak. Peşinden ise teflon branda işlemi gelecek. Teflon branda da çok özel. Türkiye'de şu an teflonla kaplı başka stadyum yok. Teflon, yangına dayanıklı ve eksi 35 derece ve artı 80 derecede büzülmeyen kırılmayan, esnemeyen yapı malzemesidir. Bu yapının hakikaten karakterine uygun bir kaplama olacak."

"TİMSAH ARENA 2013'ÜN SONUNDA HAZIR"
Çatının özel dağcılar tarafından monte edileceğini kaydeden Demir, "Bu çatı dağcılarla yerine monte edilecek. Çünkü halatlar üzerinde askılı bir şekilde yapılmak zorunda. Timsah Arena'nın ağzı cam giydirme olacak. Halatlar üzerinde cam montajlanacak. Ortaya çıktığı zaman çok şık duracak. Bütün çatı işlemlerinin 2014 yılının mart ayında bitmesi planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bizden istekleri dolayısıyla biz bunu 2013'ün sonuna doğru teslim edeceğiz. 2013 yılında Bursa yeni stadyumuna kavuşacak" dedi.

Almanya'da getirtilen 24 deprem izolatörünün kullanılacağı çatı 8 şiddetindeki depreme karşı dayanıklı olacak.

"ÇATI İMALATI GEBZE'DE YAPILIYOR"
Kazova İnşaat yetkililerinden Hasan Meral ise İstanbul'daki çatı işlemleri hakkında bilgi verdi. Kazova inşaat olarak Bursa Stadı'nın çelik konstrüksiyon, halat sistemini yaptıklarını hatırlatan Meral, "Çelik konstrüksiyonumuzda kullanılan yaklaşık 7 bin ton yüksek mukavemette çelik kullanılacak. Stadımız dünya çapında 5 stattan biri olmak üzere en yüksek teknoloji kullanılarak yapılmakta. Statta kullanıan deprem izolatörleri mevcuttur. Bu deprem izolatörler, Türkiye'de şu ana kalan yaşanmış olan bütün depremlere dayanıklı şekilde gerekli salınımı sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. İmalatımız Gebze'de yapılmaktadır" dedi.

ÇATIYI ÖZEL DAĞCILAR YAPIYOR
Montaj esnasında yaklaşık 500 kişinin çalıştığını söyleyen Meral, "Bunlardan 100 tanesi özel dağcı olacak. Halat germe işlemi özel dağcılar tarafından yapılacaktır. İsviçre'den getirilen özel hidrolik krikolar kullanılacaktır. İnşaatta kullanılan kaplama malzemesi yurt dışından ithal edilen özel bir malzemede oluşmaktadır. Bursa Büyükşehir belediyesini yaptıracağı stat dünyanın sayılı statları arasında olup Bursa'nın gurur kaynağı olacak" ifadelerini kullandı.

 

  • !!!!  
  28 Aralık 2012 | 21:53
  stad bugün bitse ne olacak beyler. 2 yarı ilk maçımızı bu stadda oynayacak olsak ne olacak ki.biz yönetime e.s. küsüp mabedimizi Atatürk stadımızı dolduramıyoruz..zamanında veya geç sonuçta harika bir stada kavuşacağız ama istanbula bile 35000 kişi giden o taraftarımız stada gelmezse yani küsüp gitmezsek burAda yorum yapmanın bir anlamı kalıyormu sizce...NE YÖNETİM, NE E.S İÇİN BİZ O ŞANLI FORMAMIZIN PEŞİNDE ÖNCE Atatürk STADINI DOLDURALIM..NE DEDİK HEP Bursaspor BİRRRRR TANEEEEEEEE...O ZAMAN İLK MAÇTA GÖREV BİZİ BEKLİYOR....
  • ahmet  
  28 Aralık 2012 | 03:51
  yok arkadaş bize yaranilmaz koskoca stad yapılıyor yok su tarihte olacaktı yok taşeron işi bıraktı..çok mu zor yeni taşeron firma bulurlar ne yapacaklar taşeron firma işi bıraktı diye stadı yikacaklar hu kadar kendi takımına sallayan başka taraftar yoktur herhalde dünyada.
  • uzaklardan bir ses  
  28 Aralık 2012 | 00:11
  birsürü bilgi verilmiş , yok teflon , yok ısıya dayanıyomuş , soguga dayanıyomus , kırılmazmış , yamulmazmış bişeyler de bişeyler biz anlamayız o kadar . bize acıklayın diyin ki akustik şöyle olcak de , güney kale arkasındaki tezahuratı , kuzey kale arkası bile rahatca kopukluk olmadan duyabilecek de , ses desibelini bilmem ne kadar arttırıcak de , sesi oldugu gibi vercek falan . bize bu lazım . simdiki stadta ses dagılıyo bizim . kendini büyük sanan kulüpler desibel rekoru kırdık diye seviniyolar ama o rekoru bizden cıkanın yarısı ses ya vardır ya yoktur . diyecegim kısaca şudur . bizim destegimiz tezahuratlarımız , rahatca sahaya ulaşacakmı . bunu merak ettim sadece.
  • cıhangır yavuz  
  27 Aralık 2012 | 21:09
  hasan meral beye selamlar sana guvenıyoruz kazakıstandan sevgıler yenı stadta yenı sampıyonluklara
  • Teksas35Bornova  
  27 Aralık 2012 | 19:31
  -2
  Timsah arena şafak 365 gün :) bu bile neşe veriyor insana :)
  • teksas_bbb  
  27 Aralık 2012 | 19:28
  ayrıca altta yazdıklarım, kendimi övmem değil; tam tersine bu işi, sektörü, firmaları bildiğim ve bu birikimlerime dayanarak 2013-2014 sezonuna bu stadın yetişmeyeceği kaygısıydı.
  keşke yetişse... bende hepiniz kadar bu armanın sevdalısıyım sonuçta....
  • teksas_bbb  
  27 Aralık 2012 | 19:24
  @BUCALI makine mühendisiyim. Çelik sektörü inşaat mühendislerininde az biraz alanına girdiği için; kimse inşaat müh. yada mak müh. demez. çelik mühendisi der... bilmediğini varsayarak yazıyorum.
  sen yine de doktor ol.
  olabilirsen...
  • enes  
  27 Aralık 2012 | 19:24
  özetle seneye de Atatürkteyiz renkdaşlar.belki böylesi daha hayırlıdır
  • Ölümüne Bursaspor  
  27 Aralık 2012 | 18:10
  teksas_bbb nin dediği gibi sözleşmede yer alan termin 31 ağustos 2012 dir.

  fakat şuan inşaatta ödeme problemi nedeniyle bazı taşeron firmaların iş bıraktığını biliyor muydunuz?
  • Onur  
  27 Aralık 2012 | 17:07
  12
  Stat Büyükşehir Belediyesinin en büyük seçim yatırımıydı, seçimler Ekim 27'ye çekilseydi stat eylül gibi açılırdı, ama şimdi mart 2014te yapılacak! Şubat 2014te anca açılır yazın bunu bir kenara...
  • BUCALI  
  27 Aralık 2012 | 17:05
  -6
  çelik mühendisimi ?öyle bi bölümmü açıldı ,biraz sıkıyosun gibime geldi,açılın bende doktorum
  • teksas_bbb  
  27 Aralık 2012 | 17:00
  10
  bu arada inşaat sektörü ile iç içe olan biri olduğum için stadyum inşaatının termin (bitiriliş) süresinin 31 ağustos 2012 olduğunun. ama bakıldığında içeride hala ..... firmasının ince işlerinin (havalandırma, tesisat vs... ) devam ettiğinin bilgisini de sunarım.

  tavsiyem taraftarlar olarak stadımızın 2013-2014 sezonuna yetişmesi için belediyeye bilgi amaçlı soruşturalım bakalım. o şirkete 4 ay gecikme için herhangi bir ceza kesildi mi ?
  çünkü her gecikme günü için min. 10 bin TL civarında bir paranın kesilmesi gerekir... ama malesef uygulandığını hiç sanmıyorum...
  • teksas_bbb  
  27 Aralık 2012 | 16:53
  ben çelik mühendisiyim.
  1-) Türkiyenin en iyisi hatta dünyanın en iyi 3 çelik firmasının 2 si Bursada. neden bu işi onlara vermemişler. ?
  2-) bu vatandaş işi tamamen abartmış. yüksek kaliteli çelikmiş!... bildiğimiz ST37 DKP sac kullanacaklar!!
  3-) 7200 ton o firmanın haziran sonunda bitirebileceği bir çelik işi kesinlikle değil.! o tonajı o sürede Türkiyede yapabilecek sadece 2 firma var. onlarda Bursada çalışıyor. birisi uluslararası, gemlik serbest bölgededir. bu arkadaş tamamen uçmuş.
  4-) o firma o sürede o işi sadece kendi üretimiyle yetiştirsin. ben diplomamı yırtarım.!
  5-) asıl bomba olan bu firma çelik firması değil. inşaat firması. çelik ile inşaat arasında mantalite olarak dünya kadar fark vardır.
  ben size bu işin nasıl yapılacağını anlatayım. vatandaş gidecek bir kaç taşerona verecek işi. (onlardan biri de ben bile olabilirim... ) bu defa da iş uzayacak. iş uzadıkça kalite de düşecek... ben 2 büyük firmadan birine verildiğini duymuştum. demek ki çok düşük bir fiyat verdiler ki bunlara döndü ihale. yoksa o firmalar çok kaliteli imalat yaparlar ve sizde bilirsiniz ki bu iş fiyat- performans işidir. ne kaa köfte o kaa ekmek.
  hadi hayırlısı olsun bakalım...
  • inadına  
  27 Aralık 2012 | 16:32
  çatısı isterse teneke olsun isterse 2015te bitsin ama bu stat Bursasporumuzun olsun...
  • HASAN  
  27 Aralık 2012 | 15:44
  ınsanların hesesını kırmayın koskoca stadyum ınsaatı yapılıyor
  aceleye getırılırse sonunsa bız pısman oluruz 6 ay gec bıtsın ama herseyıyle bıtsın stadın genelınden sıkayet gelmesın ulasım sorunları park sorunları vakıt gecırme sorunları olmasın
  acele ıse seytan karısır derler
  bıraz etrafı takıp edebılsenız bılgı sahıbnı olsanız daha makul yaklasırsınız hayatımda akpye tek oyumu ben altepeye attım ınandıgım ıcın cve bugun oradan gecenler bu devasa yapnın kabasının bıraz ıs programında planlandıgı gıbı olmasa da bıttıgını gorebılırler
  hatırlayanınız varmı adnan POLAT NE DEMISTI TT ARENAYI ERKEN ACTIK HATA ETTIK ORAYA GIDENLER TAGMURUN BASLARINA YAGDIGINI SOYLUYORLAR ZEMIN ORTADA
  YANI 6 AY GEC OLSUN AMA TEMIZ SORUNSUZ OLSUN
  • mikrop  
  27 Aralık 2012 | 15:40
  bu stat seçimlerde koz olarak kullanılacak siz hala kendinizi avutuyorsnuz bu çok net .
  • !!!!  
  27 Aralık 2012 | 15:36
  desenize ömer erdoğan bir sene daha Bursasporda.olsun be kaptan bir sene daha kal.biz seni seviyoruz...
  • Emin  
  27 Aralık 2012 | 14:35
  Yapımına başlarken kaba inşaatı 2012 temmuz stadyumun açılışıda 2013 Haziranda yani 50. Yılımızda Real Madrid ile olacak demişti R. Altepe. 2012 sonundayız kaba inşaat hala bitmedi! ben zannetmiyorum ki yeni sezona yetişsin! sözde 3 vardiyayla gece gündüz çalışılıyodu! Canlı yayınla izleyen görüryor çalışmalar 5 te bitiyor! Bitirilmek istense yaza yetişir ama birileri ağırdan aldırtıyor...
  • kosovalı  
  27 Aralık 2012 | 14:19
  Aynen 2014 mart diyor o temmuza sarkar. biz seneyede bu stadda oynarız . ümitlenmeyelim bosuna
  • eski teksas  
  27 Aralık 2012 | 14:12
  Ömrümüz yetermi acaba eskiyiz ya o bakımdan Sayın ALTEPE saygılar.

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR