KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Atatürk Stadyumu yıkılıyor!

05 Eylül 2013 | 11:25

116 yorum

48833 okunma

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Atatürk Stadyumu ve Çevresi Konsept Projesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başkan Altepe, Bursa Atatürk Stadyumu'nun yerine dev bir meydan yapılacağını, bu meydanda konserler, miting ve törenlerin yapılabileceğini, Kapalı Spor Salonu ve lisenin yerine ise kent müzesinin yapılacağını söyledi. Altepe, tramvayın da Dikkaldırım'a kadar uzanarak yeni stada ulaşılabileceğini kaydetti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Atatürk Stadyumu ve Çevresi Konsept Projesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Başkan Altepe, Bursa Atatürk Stadyumu'nun yerine dev bir meydan yapılacağını, bu meydanda konserler, miting ve törenlerin yapılabileceğini, Kapalı Spor Salonu ve lisenin yerine ise kent müzesinin yapılacağını söyledi. Altepe, tramvayın da Dikkaldırım'a kadar uzanarak yeni stada ulaşılabileceğini kaydetti.

ALTEPE STAT İLE İLGİLİ KAMUOYUNU AYDINLATTI

Dobruca Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Halk arasında Timsah Arena olarak bilinen Bursa Büyükşehir Stadı, belediye tarihin en büyük projesi. Eski stadın değerlendirilmesi konusu da en az stadyum kadar önemli bir konu. Eski stadyum yeri ile ilgili plan değişikliği yapılmıştı. Atatürk Stadyumu'nun yeri yeşil alan olarak planlandı. Şimdi sayın Valimiz Münir Karaloğlu, Bursa ile ilgili bilgileri topladı. Kendisiyle yaptığımız toplantılarda bize mevcut stadın ne olacağı ile ilgili görüşleri vardı. Kendisine yönelik sorular olduğunu belirtti. Bir yandan yeni stadı yaparken diğer yandan mevcut stadın yerine ne olacağı kamuoyunda da çeşitli sipekülasyonlara neden olmuştu" dedi.

DÜNYAYA ÖRNEK BİR STADYUM

Bursa'nın merak ettiği en önemli konunun Bursa Atatürk Stadyumu'nun ne olacağı konusu olduğuna dikkat çeken Altepe, "Bursa'da meydan yapılabilecek tek bir yer var. Orası da Bursa Atatürk Stadı. Bursa Büyükşehir Stadı dünya çapında bir eser. Dünyaya örnek olacak bir eser. Bursa'da dünyada olmayan bilim merkezine kavuşuyor. Tramvay hayata geçiriliyor. Deniz uçağından sonra Bursa Havayolları da kuruluyor. Bursa Büyükşehir Stadı ile birlikte Hüdavendigar Parkı da Türkiye'nin en büyük parkı oluyor. Şehrin çağdaş bir kent olması için bu eserlerikazandırmak bizlere düştü. Bütün tarihi eserleri ayağa kaldırıyoruz" diye konuştu.

DİKKALDIRIM'A TRAMVAY GELİYOR

Bursa Büyükşehir Stadı'nın başlı başına bir eser olduğuna işaret eden Altepe, "UEFA kriterlerine uygun 45 bin kişilik, seyir zevkinin yüksek olduğu bir stadyum. Hangi kotukta oturursanız oturun, seyir zevki alacaksınız. Modern bir çatı sistemi ve Timsah figüru ile birlikte satdyumumuz dünya gündemine girmiş oluyor. Stadyumun rotasyonu da çok güzel. Etrafında 3 tane köprü. Dikkaldırım'a kadar da tramvay gelecek. Bir tarafından metro diğer tarafından tramvay ile birlikte ulaşım sorunu da olmayacak" dedi.

BURSA ATATÜRK STADI MEYDAN OLUYOR

Stadyum ile birlikte Bursa'nın en önemli eksiği meydan. Bursa'da kullanılan meydanlar genelde kavşaklar. Bu meydanlar artık kullanılmaz hale geldi. Şuan elimizde miting alanı olarak gözüken Gökdere ve Kent Meydanı'nda kavşak olması ve tramvayın geçmesi nedeniyle meydan sıkıntısı oluşuyor. Onun için Bursa Atatürk Stadyumu'nun yeri meydan olabilecek tek yer.

KONSERLER BU MEYDANDA YAPILACAK

Mevcut stadın yerinin değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, şunları kaydetti;

"Burada tadyum kaldırılmış oluyor. Stat ile birlikte 80 bin metrekarelik bir alan oluşuyor. Şelalesi ile birlikte bun alan 100 bin metrekarelik bir alan. Biz de bu alanı en iyi şekilde değerlendirelim istiyoruz. Herkesin toplanabileceği, konserlerin, mitinglerin, pikniklerin yapılabileceği bir alan olacak. Stadyum projesi ile birlikte Bursa Atatürk Stadyumu ile ilgili 4 yıldır proje hazırlanıyordu. Burada avantajımız 440 bin metrekarelik bir Kültürpark'ımız var. Bu da meydanın bir parçası olacak. Kültürpark ile birleştiğinde bu alan 540 bin metrekarelik bir alan olmuş olacak."

LİSENİN YERİNE KENT MÜZESİ

Kapalı Spor Salonu ve lisenin de kaldırılmasıyla oraya büyük Kent Müzesi yapılacağına da vurgu yapan Altepe, "Lisenin bulunduğu alan kaldırılarak ileride müze olarak hizmet verecek. Bu alan ticari olarak kullanılmayacak bir alan. Kültürpark'ta otopark çalışmalarını durdurduk. Bu alan olunca, otopark sorununu da çözmüş olacak. Kültürpark'ta ayrıca bir otoparka ihtiyaç kalmıyor" dedi.

Bursa Atatürk Stadyumu Tarihi

Merkez Osmangazi ilçesinin Altıparmak semtinin batısında, Kültürpark'ın doğusunda yer almaktadır.

1926 yılına kadar Bursa'daki spor müsabakaları ve futbol maçları Atıcılar'da yapılırdı. Atatürk'ün 20 Mayıs-14 Haziran 1926 tarihleri arasında Bursa'ya yaptığı gezi sırasında, Kolordu Komutanı Ali Hikmet Ayerdem Paşa ile dönemin valisi Kemal Gedeleç Bey spor tesisi için yardım istediler. Atatürk, bizzat 1000 lira katkıda bulunarak stadyum yapılmasını istedi.

Kolordu Komutanı Ali Hikmet Paşa, günümüzdeki stadyumun bulunduğu yerde "Beylik Bahçe" adıyla anılan dutluğu düzelterek Bursa'nın ilk spor tesisinin temelini attı. Bir süre sonra Vali Fatin Güvendiren Bey, 2 bin lira daha sağlamış ve günümüzdeki kuzey-güney yönündeki sahanın ve stadyumun yapımını başlatmıştı...Tesis 1930 yılında açıldı...

1934 Bursa Yıllığı'nda söz edildiğine göre stadyum 2 hektarlık alan kaplıyor ve 300 kişilik bir de betonarme tribünü bulunuyordu.

1938'de bu alanın biraz daha güneyinde doğu-batı yönünde yeni bir stadyum yapımına girişildi. Futbol sahasının doğu-batı yönü ile ekonomik olanaksızlıklar bu projenin gerçekleşmesini önledi.

1945'te Haşim İşçan'ın Bursa Valisi olmasıyla Atatürk Stadı son şeklini alacak şekilde yapılmaya başlandı. Sadece kapalı tribün ve dış duvarlardan oluşan bu yeni stat 1948'de tamamlandı. Ardından kapalı tribünün karşısına bir açık tribün yapıldı. Daha sonra Altıparmak yönündeki kale arkası tribünü de inşa edildi. En son 1970'de Merinos Fabrikası yönündeki kale arkası tribünü de inşa edilince Bursa Atatürk Stadyumu, bugünkü durumuyla ortaya çıkmış oldu.

İLK MAÇ

Eylül 1948'de Akınspor-Acar İ.Y. maçıyla açılan Atatürk Stadı'ndaki bu ilk karşılaşmayı Akınspor 2-1 kazanırken ilk golü sarı kırmızılı formayı giyen Nurettin Sezgiç attı. İlk golü yiyen de Acar İdman Yurdu kalecisi Faruk Aşkan'dı.

YENİLİKLER

Zamanla ek bölümler eklenerek kapalı tribün dışında iki kale arkası ve maraton tribünle geliştirilen stadyum 1978 yılında çimlendirildi. 1993 yılında maraton tribünün üstü kapatıldı. 1994-1995 yılında ise stadyum gece maçlarının oynanması için ışıklandırıldı. İlk gece maçı Bursaspor ile İstanbul ekibi Galatasaray ile arasında oynandı ve sahadan Bursaspor 1-0 galibiyetle ayrıldı.

1997 yılında A Milli Takımın Hollanda ile oynayacağı müsabaka Bursa Atatürk Stadyumu'na verilince Uludağ tarafındaki kale arkasının üstü uzay çatı sistemi ile kapatıldı. Böylelikle stadyumun 4 te 3 lük kısmının üstü kapatılmış oldu. Tüm stadyum koltuklandırıldı.

2010 yılının yazında ise Bursa Atatürk Stadyumu UEFA Şampiyonlar Ligi standartlarına yükseltildi. Yaklaşık 2 ay süren çalışmalar sonucunda zemin 5 metre kazılarak aşağıya alındı ve stat kapasitesi yaklaşık 7.000 kişi arttı.

 Bursadabugun.com

  • yeşil bursa  
  14 Mayıs 2015 | 12:53
  kent meydanı gibi her tarafı oynayan kırık dökük taşlarla dolacaksa hiiiiiçççç ellemeyin sadece yeşillendirelim ağaçlandıralım bize Bursamıza yeter.
  • yavız abi  
  30 Ağustos 2014 | 09:30
  Başkan açıkladı meydanın adı Atatürk Meydanı olacakmış.İsimden yana sıkıntı yok
  • Ercan KORKMAZ  
  07 Haziran 2014 | 22:17
  Bunların Atatürk ile , yeşillikle , tarihle , yeşillikle vs ile ilgileri yok ... Tarih tekerrürden ibarettir... Kentimizin göbeğine utanç verici doğanbey ucubelerini dikenler bunlar değil mi , altıparmak ssk binasının yerine yeşil alan yapacağız deyip de beton dökenler bunlar değil mi, eski terminal binasını yıkıp kent meydanı yapacağız diyenler ve yine o bölgeyi beton yığınına çevirenler bunlar değil mi ? Buranın da olacağı bu zaten... Başta bilgisayarda güzel güzel çizerler , halkımıza sunum yaparlar , sonra kapalı kapılar ardında hesaplarla bir gecede planlar değişir,olur sana beton yığını... "Erken kalkanın ihtilal yaptığı bir ülkede " (Süleyman DEMİREL'in sözüdür) yaşıyorsak bunları olağan karşılamalıyız ... İleri demokrasinin gereği budur.. Eeee.. Onlar da bunu uyguluyor zaten ...
  • mefisto  
  09 Şubat 2014 | 13:12
  bunlar Atatürk düşmanı. tamam o zaman madem yıkıyorsun Atatürk stadını Atatürk lisesini o zaman ismini Atatürk meydanı koy da görelim. ama imkansız bunlar Atatürk le ilgili hiç bişey istemiyorlar korkarım yakında paranın üstündeki Atatürk ü bile kaldırırlar bunlardan herşey beklenir. Atatürk düşmanları...
  • Yediyol  
  30 Ocak 2014 | 15:49
  bak ya yeni stad dendi herkes bi ooo altepeye bak helal falan filan dedilerki 45 bin kişilk oooo çekildi yine... ulan o zaman bu oooo yapıp alkış tutan zihniyet hiç mi düşünmediniz
  1. burda ne yaşanmışlıklar var?
  2.tarih burda yatmıyor mu?
  3.başkalarının keyfi için neden mabedimizi yıktıralım?
  4.normal gün içinde bile acemler trafik patlaması yaşıyoken, maç gününde kim nasıl ulaşıcak stada ?
  5. alternatif yol dedikleri yollardan 2 araba anca yanyana geçiyor..
  6.olduğu yerde bu binayı inşaa edemiyorlarmıydı?
  7.herşeye tamam desek bile isim mevzuusunda çatışmıcaz mı?
  8.ulaşımın sürekli aksadığı trafikte sen bide stad bittikten sonra tramvay muhabbeti çıkaracaksın 2 senede öle kalıcas açıkta ? bunu düşündünüz mü?
  9.beton yapıcaanıza meydan yapıcaanıza gidin ağaç dikin belediye ormanlığı yapın bişiler yapın o stadı kaldırmak niye?
  10. meydan yapıcaksanızda kültürparkın içine yapın meydanı kullanılmayan o kdr çok yeri var ki?

  • vagrant  
  30 Ocak 2014 | 12:43
  meydanımız eksik ya hani!kalmış meydan yapıcaz diyonuz,kent meydanında gördük meydan anlayışınızı..stadı yerinde yapmak yerine aldınız götürdünüz nereye,yazık geleceğe yönelik değil de hep günü kurtarmalık projeler üretiyonuz.
  • Texas''lee  
  29 Ocak 2014 | 00:39
  her gün acemlerin oraya gidip geliyorum yeni stadyumda gözle görülür gelişmeler daha yeni yeni başladı seçimler yaklaştı diye sanırım sözde 2. yarıyı orda oynuyorduk. Bırak yapma yeni stadyum falan biz razıyız çatısı su kaçıran stadyumda maç izlemeye ama orası kalsın orda yaşananlar var geçmiş var gelecek hayaller var dokunma oraya Altepe dokunma
  • ferhat  
  27 Ocak 2014 | 19:39
  millet denizin ortasına stad yapsın bizim stad oldugu yerde yapılamadı ...şu meydana maracana stadı yapılırdı beee. biz yeni stad hastası değiliz,BİZİM istedigimiz ismi bile veremediginiz bir stadı niye kabul edelim ,eski stadımızı niye yıktıralım sizin seçim palavralarınızı duyacak kadar meydan mı yok Bursada !
  • iznik-16  
  23 Ocak 2014 | 16:16
  meydana dev şampiyon timsah heykeli yap kabulum
  • Oğuzhan1963  
  20 Ocak 2014 | 22:44
  altepe altepe recep altepe diye tempo tutan Bursasporun iktidar yanlı taraftarları aynen bağırmaya devam edin stad yıkıldıktan sonra altepe hepinizin heykelini dikecek tek tek o meydana
  • Holligan  
  19 Ocak 2014 | 15:24
  Tamam o zaman Atatürk meydanı olsun meydanın ismi
  • yapma recep  
  15 Ocak 2014 | 11:27
  burdan mama yok size.gördük doğanbeyin kent meydanının halini.doymadınızmı daha ne kadar ömrün kaldı ki bu paraları harcamaya.stada dokunma
  • Avrupali Timsah  
  11 Ocak 2014 | 19:01
  Anladik Atatürk adini tasiyan ne varsa yikilacak,ama bir de Kemalpasa tatlisi var ,onun adini da degistirin belediye tatlisi yapin...Ben Atatürk Lisesi mezunuyum.,ama umarim Atatürk Lisesi mezunu vardir yikilmasini engelleyebilecek.Avrupa da yasadigim icin elim kolum bagli...
  • iritimsah  
  03 Ocak 2014 | 23:27
  13
  rant güzel...para lazım...bir de Atatürk ismi rahatsız ediyor...beton yığınları az geldi şehre...tam karşısındaki beton yığını hiç mi ders olmadı altepe??
  • Vedat Akcakoca  
  29 Aralık 2013 | 05:27
  10
  Yiyorsa yikin! yikin bakalim. Atatürk ismine giciksiniz ya! Bir Atatürk ismini daha yikmaya kalkin. Sizin burnunuzdan getirmezsek namerdiz!!!
  • Avrupali Timsah  
  25 Aralık 2013 | 13:37
  13
  Ne kadar tesadüf degil mi Atatürk Stadyumu,Atatürk Kapali Spor Salonu,Atatürk Lisesi...Hepsi yikilacak dalga gecer gibi Meydan ya da Avm mi yapilacak...
  • Hüseyin Ersun  
  24 Aralık 2013 | 20:02
  24
  Bursaspor tataftarı tarihimizin yıkılmasına müsade etmeyiniz,Dedelerimizden aldığımız bu tarihi çocuklarımıza bıraktık Burada ne güzel günlerimiz geçti,Bu günlerin yıkılması hayallerimizin yıkılması demek Uyanık olmak zorundayız Kent meydanı ve Eski sigorta binasının olduğu yerleri hatırlayın ne yapılacaktı onuda hatırlayın Madem meydan yapacaktınız Kent meydanını niye avm ye çevirdiniz para tatlımı geldi Hem şehrin görüntüsünü hemde dokuyu bozdunuz Ben şahsım adına Stadınve hayallerimin yıkılmaması için her türlü etkinliğin içinde aktif olarak yer alacağı mı bildiririm
  • osman  
  23 Aralık 2013 | 00:03
  başkan heykelini dikmezsen hatırım kalır.
  • yusuf  
  17 Aralık 2013 | 15:48
  -23
  avm diyenlere kapak olsun.
  • cCc  
  15 Aralık 2013 | 16:28
  16
  kent meydanı dediler, AVM yi diktiler. Millet uyumaya, hayaller gerçek olmaya (ceplerin dolmasına) devam.

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR