KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Atatürk Stadyumu için yeni proje!

19 Ağustos 2016 | 15:16

9 yorum

9739 okunma

Yapımı için 1926 yılında Atatürk'ün 1000 lira bağışta bulunduğu ve 1948 yılında tamamlanan Atatürk stadının bulunduğu alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından stadın tarihi dokusu bozulmadan ayrıcalıklı bir meydan olarak Bursa'ya kazandırılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Erdem Saker başta olmak üzere eski belediye başkanları ve Bursa halkının talepleri doğrultusunda meydan projesinde Atatürk Stadyumunun tarihi dokusunun yaşatılacağını söyledi. Proje kapsamında kapalı tribün ile diğer tribünlerin alt kısımlarının ve sahanın korunacağını belirten Başkan Altepe, "Böylelikle 15 bine yakın kişinin oturabileceği amfi tiyatro şeklinde bir meydan kazanacağız. Böylelikle hem Bursaspor'un hatırası yaşatılacak hem de her türlü şenlik, festival, resmi törenler ve mitinglerin yapılabileceği bir meydanı Bursa'ya kazandırmış olacağız" diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, 400 bin metrekare proje alanı ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla Bursa'nın en büyük anıtsal yapılarından biri olan yeni stadyumun geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmasının ardından, eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak meydan projesi de şekillenmeye başladı. Yapımı için 1926 yılında Atatürk'ün bizzat kendisinin 1000 lira bağışta bulunması, 1948 yılında buyana hem resmi törenlere ev sahipliği yapması hem de Bursaspor'un şampiyonluk başta olmak üzere elde ettiği birçok başarıya ev sahipliği yapması nedeniyle Bursa tarihinde aynı bir önemi bulunan stadyum doğal dokusu ile meydan projesinde de yaşatılacak.

Tarih yaşatılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu dönem Bursa'ya kazandırdıkları en önemli eserlerden birini yeni stadyum olduğunu belirterek, bu projenin aynı zamanda Bursa'ya büyük bir meydan kazandırılmasının da önünü açtığını hatırlattı. Daha önce stadyum alanının ticaret alanı yapılmasını engellediklerini ve bu alanı spor alanı olarak tescil ettiklerinin altını çizen Başkan Altepe, Erdem Saker başta olmak üzere hem eski belediye başkanlarından hem de vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine yapılacak meydan projesinde Atatürk Stadının izlerinin yaşatılacağını vurguladı. Projede stadyum dokusunun bozulmayacağını dile getiren Başkan Altepe, "Özellikle kapalı tribün kısmı kalacak. Diğer tribünlerin de sadece üstte kalan kısımları yıkılacak. Böylelikle 15 bine yakın insanın oturabileceği amfi tiyatro şeklinde tribünü olan, aynı zamanda Bursaspor'un hatırası olarak saha ile birlikte stat da yaşatılmış olacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler yapılabilecek hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüzbinlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı bir meydan, bir yaşam alanı kazanırken, Atatürk stadının tüm izleri de yaşatılacak. Yıkımları Gençlik Spor Genel Müdürlüğü başlatıyor. Şimdiden hayırlı olsun" diye konuştu.

,

 Bursa.bel.tr

  • ages  
  20 Ağustos 2016 | 13:29
  Ne yazık ki kandırma politikasi olarak göruyorum burdan bakınca ,stadi ykip yerine avm bile yapsalar oylarda çok büyük bi değişim olmaz

  Turkiyede hiçbir futbol takımının parti oylarinda büyük gücü yok olamaz da ,öyle bişey olmuş olsaydı 4 5 senede kafasız timsah yapacak kadar küstah olmazlardi
  • hard16  
  20 Ağustos 2016 | 11:34
  Kapalı yıkılmamalı... o tribün Bursanın en büyük markası var simgesi.
  • 9 köyden kovulan  
  19 Ağustos 2016 | 19:09
  Bursa için alınan en önemli kararlardan biri.Değerlerimizi, eskiye olan saygımızı yitirirsek benliğimizide kaybederiz.
  • 1963_1963  
  19 Ağustos 2016 | 18:55
  -1
  değerli yeşil beyaz aşıkları. sadece 6 bin kombine sattık. bu rakam çok az. pamuk eller cebe.takıma para lazım. büyük Bursaspor takımına düzenli gelir getirmesi açısından aktimsahlar olarak alış veriş merkezi (AVM) yapılmasını, işletmesinin Bursaspor yönetim kurulunda olmasını istiyoruz.
  • Çet  
  19 Ağustos 2016 | 16:56
  Miting alanı daha önemli tabi..
  Şampiyom olduğun yer burası timsah yürüyüşünün yapıldığı ilk şampiyonlar ligi maçının oynandığı efsanelerin olduğu stad yerine siyasilerin yalanlarını söyleyeceği bir miting alanı yapmak daha mantıklı..
  • Sadullah  
  19 Ağustos 2016 | 16:54
  11
  Altepenin son çırpınışları artık partiye değil isime oy atma zamanı tokilerin kafasız stadın acısı çıkar bizi kandırdınız sandıkta görüşürüz
  • uçbeyi  
  19 Ağustos 2016 | 16:51
  11
  3-4 yıl önce bu şekilde olmalı diye yorum yazmıştım . Stadın duvarları yıkılınca hem meydan oluşacak, görüntü güzelleşecek hem de o güzelim çim saha ve yeşillik korunacak .

  Betonlaşmadan katbekat daha iyi .
  • antibizans  
  19 Ağustos 2016 | 15:45
  14
  inşallah yıkıma tepki göstermeyelim diye oyalama taktiği değildir
  • mkpaşalı  
  19 Ağustos 2016 | 15:44
  ha şöyle ya,içimiz dışımız avm oldu yeter

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR