KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

"Adalet herkes için olmalı"

06 Mart 2015 | 15:27

7 yorum

5641 okunma

Teknik Direktörümüz Şenol Güneş, yarın oynayacağımız Eskişehirspor maçı öncesinde basın toplantısı düzenleyerek, genel konularda değerlendirme yaptı.

Bugüne kadar ilk kez bir maç öncesi basın toplantısı düzenlediğine dikkat çeken Şenol Güneş, "Sezon başından buyana güzel futbol oynayıp kazanmak için sahaya çıktık. Ligde, kupada futbolun doğruları ile sahada olduk. Gençlerbirliği kupa maçı gördünüz. Yorum yapmadan genel konuşacağım. Kupada 1-1 beraberlik bizi üzdü. Kazanabileceğimiz bir maçtı. Oyun ve pozisyon olarak üstündük. Beklemediğimiz şekilde gol yedik. Beklemediğimiz şekilde kart gördük" dedi.

ESKİŞEHİR'DE KAZANMAK İÇİN ÇIKACAĞIZ

Güneş,"Eskişehirspor maçını yarın oynayacağız. Başkanı, yöneticisi, taraftarıyla tam bir futbol kenti. Bizde büyük bir kent takımı olarak kazanmak için çıkacağız. Zor maç olacaktır. Bunun bilincindeyiz. Volkan Şen cezalı. Emre sakat. Kupa maçında Ozan Tufan, Civelli, Şener'in sakatlıkları var. Bugünkü antrenmanda bir kez daha durumlarını gözden geçirileceğiz" şeklinde konuştu.

Şenol Güneş, futbolun bir hatalar oyunu olduğuna dikkat çekti. Güneş, "Futbol hatalar oyunu. Az hata yapan maçı kazandığını düşündüm hep. Ama her zaman böyle olmadığını görüyoruz. Bu konuda da geliştirmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Çünkü şartlara da uyum sağlamak lazım. Bunun için çok çalışıyoruz. Hatalarımız oluyor, şansızlığımız oluyor. Hataları çok çalışarak düzeltip yolumuza devam ediyoruz. Ama haksızlığın önüne geçemiyoruz. Çünkü o bizim elimizde değil. Bunlardan da rahatsızız. Hatalar sürekli artarak bizim aleyhimize olduğunu düşünüyorum. Çalışma tempomuzu heyecanımızı azaltıyor. Doğrular nasıl oluyor anlamıyoruz" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

FUTBOL OYNAMAK İSTEMEYENİ AYIRMAK LAZIM

"Biz Bursaspor olarak özellikle ikinci yarıda hatalar yüzünden ağır bedeller ödedik. Kimsenin kasıtlı olduğunu söyleyemem. Çünkü bu söylemlerimi alıp başka yere çekmeye çalışanlardan rahatsızım. Ben kimseye şike iması yapmadım. Lütfen söylediklerim başka yönlere çekilmesin. Gençlerbirliği maçında yediğimiz gol ofsayt ve açık fauldü. Diğer yardımcı ise oyuncumuzu attırdı. Bunları herkes gördü. Takdir haklarını rakipten yana kullandı. Futbol oynayan ile oynamayanı ayırmak lazım. Maç gergin hale gelir ve son pozisyonda kimi oyundan atacağını şaşırırsın. Volkan ayırmak için gitti ama sonrasında atıldı. Volkan böyle bir oyuncu yanlış yapıyor. Yapmaması lazım. Attıran yan hakem nasıl maç yönettiğini biliyorum. Eskişehir ve Ankara bölgesi yardımcı hakemlerdi. Bence hakemin hangi şehirden olduğu önemli değil, niyeti önemli. Sonuçta bir hakem ofsayttan gol attırıyor, direği de oyuncunuzu attırıyor."

"Haksızlığa uğrayan bir insan nasıl konuşamaz. Burada kasıtlı yapıldı demiyorum. Bursaspor olarak bize üç gün önce de yapıldı. Üç gün sonra yine oldu. Maçlardaki hataların CD'leri elimde. Merkez Hakem Komitesi Başkanını arayıp söylesem ceza alacağım. Nereye ulaşacağım ben. Sezon başında hakem hocaları geldi bize tesislerde eğitim verdi. Ama anlatılanlar uygulanmıyor. Ben haksızlığın kimseye yapılmasını istemiyorum. Futbolun böyle gitmesini doğru bulmuyorum. Oyuncum bana soruyor, futbol oynayın diyorsunuz, bizim lehimize penaltılar varken verilmiyor aleyhimize penaltı veriyorlar, kart gösteriyorlar, diyorlar ben cevap dahi veremiyorum. O kadar bariz hatalar var ki. Ortada bir sorun var. Bu sorun benim mi, takımım mı camianın mı, herkesin. Ben aynı zamanda Futbol Genel Kurul üyesiyim. Ben doğru bulmuyorum. Üç lehimize olan penaltıyı vermeyip, rakibe daha basitini verince. Söyleyecek söz dahi bulamıyorum."

MHK'DAN CEVAP BEKLİYORUM

"Aynı şekilde Başakşehir – Kasımpaşa maçındaki hatayı da sizle paylaştım. Aynı şekilde Akhisar – Başakşehir maçındaki Akhisar'ın penaltısı verilmedi tam tersi olmayan pozisyona penaltı kararı çıktı. Bu kararlar maçın kaderini değiştiriyor. Yanlış yapan hakemlerin kafasını keselim demiyorum. Bir araya gelelim. Belki biz yanlış yapıyoruz. Bize anlatsınlar, futbolcularda ona göre futbol oynasınlar. Rahatsızlığımı dile getirmek durumundayım"

KARTLAR BİZE YAKIŞMIYOR

" Galatasaray, Gençlerbirliği, Rizespor, Beşiktaş, Mersin İdmanyurdu Gençlerbirliği 6 lig ve kupa maçımıza baktığımızda gördüğümüz kartlar .bizim gibi futbol oynayan takıma yakışmıyor. Bu sadece bizim günahımız değil. Yazıktır, günahtır. Bizi artık test etmesinler diyorum. Futbol oynamaya çalışan takım olarak benim forvetlerim her maçta kırmızı kart görüyor. Durup dururken tekme atan oyuncular mı var. Bir adaletsizlik var.Biz hem dışarıda ve içeride ezilen takımız. Üzerine üstlük bir de ceza alıyoruz. Hatırlarsanız Türkiye'de çift sarı karttan bir oyuncu atıldıktan sonra 2 maç ceza alan tek takımız. Bu futbolun akışını da rekabeti de ligi de etkiler. Rakibine kasti tekme atıp, hakeme hakaret edenlerin 3 maç ceza alıp, nasıl bir maça indiğini de görüyoruz. Bunları tamam yok sayalım. Volkan'ın bu maçta atılmasında kendisinin de hatası var. Daha sakin olmalıydı. Ama rakipten de oyuncular atılmalıydı.."

DUYARSIZ KALINMAMALI

"Rize ve Mersin maçında rakiplerimizden oyuncuların atılması beklenirken bizden atıldı. Yapılan haksızlıklar sonrasında sakin kalmaya çalışıyorum. Ama benim psikolojik olarak böyle bir alt yapım yok. Bu kadar haksızlığa uğruyorsak benim sessiz kalmamı beklemeyin. Bu tip düzene duyarsız, tamamen sessiz kalınmaz. Yarınki Eskişehir maçında haksızlık yapıp bize 3 puan versinler demiyorum. Yapılırsa da rahatsız olurum. Beşiktaş maçında hakem Fernandao'ya kırmızı kart verebilirdi. Maçın sonunda penaltı ve kırmızı kart verdi.

CEZALARIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Ben çok maçlara gittim. Taraftarlarımız zaman zaman hakemlerin maçın başındaki kararlarına karşı tepki veriyorlar. Biraz daha sakin olmak lazım. Bu bizi aştı artık. TFF'nin medyanın da sorunu olmalı. Tribünlere seyirci gelsin diye uğraşıyoruz. Tribün kapatarak çözüme gitmiyoruz ki. Hem seyirci gelmiyor hem de hasılat kaybın oluyor. Küfür olmasın diyorsanız, gelin statların kapılarını kapatalım. Kimse gelmesin. Biz bize oynayalım. Bu şekilde gitmez. Bu kural yanlış. Hiç kimseye katkısı yok. Ne taraftara, ne kulübe katkısı var. Sadece federasyona para getiriyor. Bu sorunu çözmek gerekiyor. Bu sorun herkesi ilgilendiriyor. Bunları konuşmanın yararı var. Beklenti içerisinde söylemiyoruz bunu. Bize haksızlık yapın düşüncemiz yok. Kötüysek, eksiklik varsa daha öncede söyledim, şimdi de söylerim kabul ederiz."

GOSSO SAHADA KALMAMALI

"Volkan Şen çok mesafe aldı. Türkiye'nin çabuk hızlık teknik oyuncusu. Volkan'da çabuk sinirlenmeler oluyor. İtirazları oradan geliyor. Doğru yapıyor mu? Tabi ki hayır. Rakipten yararlanmak isteyen oyuncu değil. Profesyonel olsa, art niyetli olsa her maçta rakibinin üzerine gider ve oyundan attırır. Öylesine bir yeteneği var. Gosso gibi tekme atanlar sahada kalacak, Volkan gibiler oyundan atılacak. Sonrada Türk futbolunun kalkınacağını, ileriye gideceğinden bahsedeceğiz."

TOPLUM HUZURU BOZULUYOR

"Hiçbir oyuncumuzun rakipten üstün olmadığında maç kazanmasını istemem. Hak etmediğimizi de söylerim. Hata yapılarak maç kaybedilir. Başkalarının hatasıyla kaybedilince toplumun huzuru da bozulur. Bu son olsun diyorum. Sadece bizi değil, rakipleri de etkileyecek. Kupa maçları hep çarşamba cumartesiye denk geliyor. Bizim fikstürümüz hep Çarşamba – Pazar oynuyoruz. Rakipler bizden bir gün önce oynuyor. Kadro darlığı olunca ya oynamayanları oynatırsınız veya tam kadro çıkarsınız. Tam kadro çıkınca da bunun sıkıntısını da yorgunluk olarak görürsünüz."

OYNATMAMAYA ÇALIŞANI KOLLAMAMAK LAZIM

"Benim kapım açık diye benim bütün mallarımı çalmak zorunda değil. Benim evime, bahçeme girip beni niye mağdur ediyorsun. Onu anlayamıyorum. Elimde çelişkili kararlara ilgili CD'leri herkesle paylaşabilirim. Hiçbir camiayı suçlamak istemiyorum. Ortadaki sorunun çözülüp izah edilmesini istiyorum. 6 maçta bu kadar kırmızı kart görüp, sonrasında ofsayttan yenen gollere ve kırmızı kartlara değinmedim. Ben oyunun gidişinde rakibin sertliğine oyun bozmasına engel olmadığı için sinirlendim. Bence maçın başında da kart gösterilmeliydi. Bana gösterirken rakibe de göstereceksin. Sahada oynamayanı rahatsız et. Oynamayanı kollamak doğru değil. "

BURSA'DA DA AYDINUS YÖNETTİ

"Eskişehir ile Bursa'da oynadığımız maçı yine Fırat Aydınus yönetmişti. Aydınus bu maçta net penaltımızı vermedi. Volkan Şen'e kasti dirsek atan Lawal'ı oyundan atmadı. Olabilir. Hakemdir yapabilir. Yanlışlıklar olduğunda söylediğimizde kötü niyetli olduğumuzu düşünmeyin bunun bir sorun olduğunu görün. ."

PROFESYONEL HAKEMLİK

"Profesyonel hakemler ancak sistemi değiştirir. Ancak bu değişikliğe aynı insanlarla geçerseniz faydalı olmaz. Olması gereken, iyi eğitim vererek yapılmasıdır. Hakemler öncelikle işini iyi yapsın. Ligde Bursalı hakemde olmalı. Her maç kurallar gereği yönetmeli. Bursa'daki insanlardan etki altında kalmamalı. Hakemlerin ve yönetenlerin etkilendiklerini biliyorum. Güçlüden yana olan bir düzen içerisinde bu tür sıkıntılar olur. Özgür Yankaya, Fenerbahçe maçının ardından maç almadı ama bizim maçta hata yapan Mustafa İlker Coşkun bir hafta sonra yine maç aldı. Hakem bu maçı iyi veya kötü yönettiklerini dediğiniz anda mesajları alırlar. Önce düzeni ve kuralları koyup, insanları da buna hazırladığınız zaman iş kolay. Ben hakemlerim kötü olduklarını düşünmüyorum ama kötü yönettiklerini söylüyorum. Hataların görüntülerle ortaya konup nasıl mağdur olduğunu görmeleri istiyorum. Profesyonellik hakem olmalıdır."

TARTIŞARAK, DÜZELTECEĞİZ

"Hakemler bana bu söylemlerim nedeniyle kızıyor biliyorum. Ben onların iyiliği için yabancı hakem gelsin diye söylüyorum. Hatta sadece Avrupa değil Asya'dan da gelebilir. Çünkü o kadar yanlış kararlar veriliyor ki, hiç olmazsa onlar verdiği zaman yanlış verdi deriz. Biz hakemin niyetini okumaya çalışıyoruz. Ona da belki haksızlık yapıyoruz. Tartışacağız belki düzelecektir. Hatalar lehimize, aleyhimize olabilir. Asıl önemli olan konu hakemlerin İyi eğitilip, baskı altında kalmadan karar vermesidir. O zaman profesyonellik olmalı tabi. Hakemin nereli olduğu önemli değil."

OZAN İPEK İYİ ÇALIŞIYOR

"Ozan İpek son 1 aydır çok iyi çalışıyor. Takımın parçası olarak, arkadaşlarına güven ve moral veriyor ama fizik olarak tam hazır olduğunu düşünsem oynatırım. İyiye gidiyor. Ondan önce Enes, Ozan Tufan genç ve iyi çalışıyorlar. Oynayan oyuncuyu tercih ediyorum. Ozan İpek maçta ne verir, ne kadarını kaldıracak bilemiyorum. Örneğin Emre'de antrenmanlara yeni başladı. Bir süre çalışmaya ihtiyacı olacak. Hazırlık maçı oynama şansımız olsa denerdik."

 Bursaspor.org.tr

  • Serkannn1963  
  07 Mart 2015 | 11:31
  tepkimizi ortaya koymak için ne bekliyoruz
  • Yediyol  
  07 Mart 2015 | 11:12
  O değil de federasyon başkanlığı için ne zaman Bursasporumuzdan biri aday olucak? Yada orda hakkımızı savunmak için kollarını sıvayıp federasyona girecek bizim o kurumda hakkımızı savunacak birisi olmalı!!!!!!!!
  • Helal hocam  
  07 Mart 2015 | 08:26
  Demirörenin federasyon başkanı olduğu ülkede Şenol Güneş gibi değerlerimiz konuşsa kim duyarki. Adamlar davuluda almış ellerine tokmağıda.
  Ülke futbol olarak dibe vurmuş, çıkartalım diye uğraşacaklarına Afrika ülke ligleri gibi olmaya çalışıyorlar.Adam kayırmalar, haksız uygulamalar, takıma taraftara göre cezalar daha niceleri. Bitmişiz ağlayanımız yok.
  • cbg  
  06 Mart 2015 | 21:25
  Gecen sene eskisehirdeki maci firat aydinus yonetti, bu sene ilk maci yine o yonetti, simdi eskisehirdeki maci yine o yonetecek??? bu nedir arkadas. bu herifle zaten bir mac kazanamiyoruz her mac rakibe penalti bize kirmizi kart caliyor. ornek: son gs maci 2-2.
  • cinaralti  
  06 Mart 2015 | 21:06
  baskan sercan sercan deyip duruyor ya baskan sen sercani seyrediyormusun kicini kaldiramiyor 30 metrede top oynuyor ben takip ediyorum
  fernandonun tirnagi bile olamaz hatir belasina bu isler yurumez yapma baskan sakin ha
  • besyol teksas  
  06 Mart 2015 | 18:20
  uefaya sikayet edelim
  • pffffff  
  06 Mart 2015 | 17:06
  Ne kadar da haklı bir o kadar farklı!!!

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR